fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Skonfiskowano „jezioro mafii”

Fotorzepa
Piotr Kowalczuk
Policja zarekwirowała organizacji mafijnej jezioro d’Averno, gdzie – według pism Homera i Wergiliusza – znajdowało się wejście do zaświatów
Włoskim organizacjom mafijnym rekwirowano już wszystko: fabryki, całe osiedla, plaże, potężne firmy budowlane, banki, samoloty, flotylle samochodów i jachtów, ale jeszcze nigdy jeziora. W sobotę policja „zajęła” d’Averno, akwen o powierzchni 55 ha, i opieczętowała położone przy nim ośrodki agroturystyczne, restauracje i eleganckie rezydencje Country Club warte 15 mln euro.
W 1991 r. Casalesi, najpotężniejszy klan działającej w Kampanii kamorry, przez podstawionego człowieka nabył teren wraz z jeziorem za 1,2 mld lirów od arystokratycznej rodziny Pollio, która otrzymała je z nadania Burbonów w 1750 r. Stał się własnością gangstera Giuseppego Setoli, szefa zbrojnego ramienia klanu. Oprócz działalności turystycznej, oś- rodki nad jeziorem były ulubionym miejscem spotkań i narad szefów klanów kamorry. Kryli się w nich również i odpoczywali po stresującej pracy mafijni zabójcy.
Wiadomość, że do mafii należą również jeziora, zszokowała Włochów, tym bardziej że w przypadku okolic d’Averno chodzi o miejsce ściśle związane z antyczną kulturą i literaturą. To właśnie na brzegu tego jeziora miał wylądować Dedal po ucieczce na skrzydłach z Krety, gdzie wybudował Minosowi labirynt. To tu w oparach wulkanicznego dymu i siarki (jezioro powstało w dawnym kraterze) miała wpadać w trans i wieszczyć przyszłość Sybilla. W poszukaniu wejścia do Hadesu, jak opisuje Homer, zawitał w te okolice Odyseusz. Z kolei Wergiliusz wspomina, że Sybilla ze swej groty nad jeziorem poprowadziła w zaświaty Eneasza.
W ciągu ostatnich dwóch lat, jak wynika z raportu MSW, organizacjom mafijnym zarekwirowano majątek o łącznej wartości 6 mld euro, a skonfiskowano dóbr na niemal 2 mld euro. To bezprecedensowy sukces, choć w ubiegłym roku według szacunku komisji parlamentarnej do walki z zorganizowaną przestępczością, obrót wszystkich włoskich organizacji mafijnych wyniósł 130 mld euro, a czysty zysk – 70 mld.
Podziałem skonfiskowanego mafijnego majątku zajmuje się specjalna agencja. Niektóre dobra idą pod młotek. Często gangsterzy usiłują odkupić od państwa zabrane im nieruchomości, szczególnie wille.
Od maja 2008 r., gdy rządzi koalicja Silvio Berlusconiego, za działalność mafijną aresztowano niemal 4 tys. osób, w tym blisko 300 ukrywających się gangsterów.
[i] Korespondencja z Rzymu[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA