fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

VAT na miejsce postojowe taki jak na mieszkanie

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Jaką stawką VAT powinna być obciążona sprzedaż prawa do miejsca postojowego w budynku mieszkalnym?
Deweloperzy często sprzedają własnościowe lokale mieszkalne wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego (podziemnego lub naziemnego), będącego częścią wspólną nieruchomości. W takim wypadku prawo do miejsca postojowego jest nierozerwalnie związane z własnością samego lokalu.
Choć organy podatkowe dość powszechnie kwestionują możliwość zastosowania do sprzedaży takiego prawa stawki 7 proc. VAT właściwej dla lokalu mieszkalnego, to jednak takie podejście jest niesłuszne w świetle orzecznictwa sądów administracyjnych.
Przyjrzyjmy się [b]wyrokowi Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 7 grudnia 2009 r. (III SA/Wa 1110/09)[/b]. W budynku mieszkalnym, w części podziemnej, znajdowała się wielostanowiskowa hala garażowa z przeznaczeniem na miejsca postojowe dla samochodów właścicieli lokali, stanowiąca integralną część budynku mieszkalnego.
Sąd wziął pod uwagę to, że w takiej sytuacji miejsce postojowe nie może być odrębnym przedmiotem własności (nie może być odrębnie sprzedane). Hala garażowa nie jest bowiem samodzielnym lokalem użytkowym. Ponadto nie ma możliwości sprzedaży lokalu mieszkalnego bez przypisanego do niego konkretnego miejsca postojowego.
Z tego względu[b] WSA potwierdził, że sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z nieodłącznym prawem do wyłącznego korzystania ze stanowiska postojowego, będącego częścią wspólną nieruchomości, podlega jednej stawce VAT w wysokości 7 proc. Rozdzielanie tej transakcji na dwie odrębne umowy sprzedaży, opodatkowane odrębnymi stawkami VAT, jest zdaniem sądu sztuczne i niezasadne[/b].
Jednocześnie jednak sąd podkreślił, że [b]w obrocie prawnym może wystąpić sprzedaż udziału we współwłasności odrębnego lokalu użytkowego (garażu wielostanowiskowego), która podlega stawce 22 proc[/b]. W takiej sytuacji miejsce postojowe (tj. udział w odrębnym lokalu) może być odrębnym od lokalu mieszkalnego przedmiotem własności.
[i]Autorka jest młodszą konsultantka podatkowa w MDDP[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA