fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Haki na biznesmenów przed wyborami?

Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Gubernator obwodu lwowskiego zbiera dane na temat poglądów politycznych miejscowych przedsiębiorców
Sprawę ujawniła gazeta „Wysoki Zamok”. Napisała o mejlach wysyłanych z biura gubernatora Wasyla Horbala do szefów administracji rejonowych z poleceniem, by zbierali dane o różnych strukturach państwowych i komercyjnych, w tym przedsiębiorstwach. Nie chodziło mu jednak tylko o dane dotyczące produkcji czy zatrudnienia.
„Byłem wstrząśnięty pytaniami o partyjną przynależność naszego szefa, w jakim stopniu może wpływać na elektorat, na kogo głosował w wyborach prezydenckich w 2010 roku” – opowiadał gazecie zastępca dyrektora firmy. Mówił też o ankiecie z zagadkowym pytaniem o „możliwość współpracy”. „To przypominało metody werbowania agentów radzieckiego KGB. A jeśli się okaże, że głosowaliśmy nie na tego kandydata w wyborach, co z nami będzie? Nalot służby podatkowej, Służby Bezpieczeństwa?” – pytał.
Zdaniem urzędników sprawa ma związek z wyborami samorządowymi, które odbędą się 31 października. Szefowie rejonów do 2 lipca mieli sprawdzić kondycję przedsiębiorstw i poglądy biznesmenów. Kontrola sympatii politycznych dotyczyła także radnych w rejonach. Ludzie gubernatora tłumaczyli mgliście, że chodzi o rejestrację list wyborców. Urzędniczki jednej z gmin wyznały, że same wypełniały ankiety przedsiębiorców, którzy nie chcieli brać w tym udziału.
– Wyniki wyborów prezydenckich w styczniu świadczą o nikłym poparciu dla Wiktora Janukowycza i jego Partii Regionów w naszym obwodzie. Jeśli otrzymają podobne w wyborach samorządowych, nie będą mogli rządzić. Realizują różne projekty, by to zmienić – mówi „Rz” redaktor naczelny „Gazety po Lwiwsky” Antin Borkowski.
– Na razie nikt mnie nie pytał o sympatie polityczne, moi koledzy również nic o tym nie mówili. Słyszałem natomiast o listach do rektorów tutejszych uczelni z propozycją współpracy. Jednym z adresatów był rektor Uniwersytetu Katolickiego – mówi „Rz” lwowski przedsiębiorca Ihor Wołk.
Horbal, człowiek Janukowycza, twierdzi, że nie wysyłał żadnych tego typu poleceń. Obiecał zbadać sprawę.
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki
[mail=t.serwetnyk@rp.pl]t.serwetnyk@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA