fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Nowe możliwości odliczeń i zwolnień w PIT

www.sxc.hu
Małżonkowie wspólnie rozliczający się z fiskusem będą mogli odliczać od rocznego dochodu składki zapłacone na dobrowolne ubezpieczenie emerytalno-rentowe
I to także wtedy, gdy jeden z małżonków nie uzyskuje żadnego dochodu. Zapłacone kwoty odliczać będzie bowiem od swojego dochodu ten małżonek, który uzyskuje dochód podlegający opodatkowaniu.
Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] (druk sejmowy nr 3117). Projekt posłów Klubu Lewica adresowany jest w szczególności do małżonków, którzy w ramach rodzinnego podziału obowiązków zajmują się domem i wychowaniem dzieci (a są to głównie kobiety). W pewnych sytuacjach życiowych (np. po rozpadzie małżeństwa czy śmierci małżonka) mogą zostać na starość bez środków do życia. Projekt ma zachęcić do dobrowolnego ubezpieczenia, by zapewnić na starość choćby podstawową niezależność finansową. Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2011 r. i będzie miała zastosowanie do rozliczeń z podatku dochodowego za 2010 r.
Wczoraj odbyło się też pierwsze czytanie senackiego projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (druk sejmowy nr 3173). Wprowadza on [b]nowe zwolnienie od podatku dla osób fizycznych zajmujących się produkcją i sprzedażą produktów rolnych w niewielkim zakresie [/b](do 5 tys. zł przychodów rocznie). Chodzi o sprzedaż przetworzonych (w inny niż przemysłowy sposób) produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu. Proponowane przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA