fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Stadion Narodowy: dokumentacja budowy przerwana w połowie

Stadion Narodowy nie zostanie bohaterem dokumentu
Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
Katarzyna Klimkiewicz, autorka filmu „Hanoi – Warszawa”, od pół roku pracowała nad serialem dokumentalnym o budowie Stadionu Narodowego. Ale TVP nie pozwoli jej dokończyć projektu
Katarzyna Klimkiewicz interesuje się losami Stadionu Dziesięciolecia od wielu lat. Gdy w 2007 roku zapadła decyzja o budowie w jego miejscu Stadionu Narodowego, poszła tam z kamerą, żeby zarejestrować reakcje handlarzy.
Chciała zrealizować dokument o obawach pracujących na stadionie Wietnamczyków, jednak nie byli zbyt chętni, by wypowiadać się przed kamerą. Stąd zrodził się scenariusz fabuły „Hanoi – Warszawa” o młodej Wietnamce, która przedostaje się przez zieloną granicę, aby dołączyć do swojego narzeczonego, handlarza na Stadionie Dziesięciolecia.
Film nominowano do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej w kategorii Krótkometrażowy Film Fabularny, a w minioną sobotę wyróżniono Złotym Aniołem na festiwalu Toffifest.
– Właściwie dzięki „Hanoi – Warszawa” otrzymałam propozycję realizacji serialu dokumentalnego śledzącego kolejne etapy budowy Stadionu Narodowego – mówi Klimkiewicz. Nad materiałem pracowała od stycznia tego roku. Powstało 15 dwunastominutowych odcinków.
– Stadion był ich centralnym punktem, a wokół niego pojawiło się szerokie spektrum tematów prezentujących wpływ budowy na miasto. Każdy odcinek poświęciłam innemu problemowi, m.in. sytuacji Wietnamczyków i mieszkańców Saskiej Kępy – mówi autorka.
W tle pojawiała się historia piłkarskich mistrzostw świata: największe wydarzenia, najbardziej spektakularne akcje, najważniejsze gole, legendarne strzały karne. „Stadion Narodowy” z pasją odsłaniał kolejne etapy powstawania obiektu, sekrety i szczegóły konstrukcji, tajniki budowy, po których oprowadzali widzów architekci i inżynierowie.
W zamyśle serial miał być odliczaniem kolejnych tygodni do otwarcia Stadionu Narodowego, miał pokazać przeobrażenie się obiektu. Jednak tych planów nie uda się zrealizować – Telewizja Polska nie planuje kontynuować projektu. Dlaczego? Nikt nie chciał nam odpowiedzieć.
– Ja chciałabym kontynuować projekt, ale to nie zależy ode mnie – mówi Klimkiewicz. Zrealizowane przez nią odcinki można oglądać na stronie internetowej Telewizji Polskiej.
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA