fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustrój i kompetencje

Nowy wicemarszałek i okręgi wyborcze

Na pierwszym planie Marcin Kierwiński
Fotorzepa, dp Dominik Pisarek
Jest nowy wicemarszałek Mazowsza odpowiedzialny za fundusze unijne
Marcin Kierwiński (PO) zastąpił wczoraj na tym stanowisku Stefana Koltlewskiego (PO), który przed tygodniem zrezygnował.
Oficjalny powód rezygnacji Kotlewskiego to sprawy osobiste. Nieoficjalny – brak porozumienia w zarządzie Mazowsza i samej Platformie Obywatelskiej. Wczoraj nie pojawił się na posiedzeniu sejmiku.
Przedstawiciele koalicji PO – PSL przekonywali radnych do zatwierdzenia kandydatury Kierwińskiego. – Jako warszawski radny ma doświadczenie w pracy w samorządzie – mówił marszałek Adam Struzik (PSL).
– Kierwiński przez trzy lata był w zarządzie spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin, w której sam pozyskiwał fundusze unijne – dodawał Grzegorz Kostrzewa-Zorbas (PO).
– Ma bardzo dobre wykształcenie. Jest absolwentem zarządzania i marketingu na Politechnice Warszawskiej. Teraz kontynuuje studia doktoranckie – zachwalał Struzik.
– Jesteśmy zaskoczeni taką wymianą i nie popieramy nowej kandydatury – mówił z kolei Maciej Więckowski z opozycyjnego PiS.
Radni w większości dali się przekonać. „Za” było 32, „przeciw” 6, a 4 wstrzymało się od głosu. – Postaram się nie zawieść kredytu zaufania. Ale przede mną jest wielkie wyzwanie. Musimy poprawić się w pozyskiwaniu funduszy unijnych – przyznawał Marcin Kierwiński i zapowiedział, że planuje doradcze spotkanie z Kotlewskim.
Na wczorajszym posiedzeniu sejmiku uwagę radnych skupiła też propozycja marszałka dotycząca zmiany podziałów na okręgi wyborcze na Mazowszu. Na tej podstawie w najbliższych wyborach samorządowych w okręgu numer 3 – wschodnia część Warszawy – zamiast sześciu radnych będzie wybieranych pięciu. A w okręgu numer 7 (tzw. okołowarszawskim) zamiast dziewięciu będzie ich dziesięciu. – Zmiany wynikają wyłącznie z dostosowania liczby radnych do liczby wyborców – podkreśla Adam Struzik.
– Prawo pozwala marszałkowi ustalać okręgi wyborcze, ale dla nas ta propozycja jest niekorzystna – komentowali radni PO i w większości głosowali „przeciwko”. Jednak uchwałę przyjęto („za” 21 głosów, w tym 12 z PSL, 6 PO, SLD 2, niezrzeszeni 1).
[ramka][b][link=http://www.zw.com.pl/temat/1.html]Czytaj więcej w Życiu Warszawy[/link][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA