fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Wiatr zdystansował inne źródła

Fotorzepa, Piotr Wittman
Odnawialne źródła zdominowały inwestycje w sektorze energetycznym krajów Unii Europejskiej
Produkcja zielonej energii zwiększyła się w ubiegłym roku o 17 GW mocy, co stanowi 62 proc. wszystkich nowych inwestycji energetyki - podaje opublikowany dziś raport Komisji Europejskiej i Jont Research Center. To więcej niż w 2008 r., kiedy udział inwestycji w zieloną energię wynosił 57 proc.
Najczęściej budowano farmy wiatrowe - w sumie stanowiły one ponad 37 proc. nowych mocy UE, na drugim miejscu są elektrownie gazowe (24 proc.), zaś na trzecim - słoneczne (21 proc.). Elektrownie węglowe stanowiły niecałe 9 proc. z 27,5 GW nowych mocy zainstalowanych w ubiegłym roku w UE.
Raport wskazuje, że już teraz kraje UE mają 74 GW mocy w farmach wiatrowych, niemal dwa razy więcej niż cel Komisji Europejskiej określony w białej księdze. Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej przewiduje, że w 2020 r. moce te wzrosną do 230 GW, z czego 40 GW będą stanowiły farmy wiatrowe na morzu.
Jeśli obecne szybkie tempo rozwoju energetyki odnawialnej zostanie utrzymane w 2020 r. zielona energia będzie stanowiła 35-40 proc. w ogólnym zużyciu energii elektrycznej UE.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA