fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Europejski Bank Centralny: Pożyczki na spłatę pożyczek

Hubert Kozieł
Europejski Bank Centralny pożyczy bankom ze strefy euro na sześć dni łącznie 111,2 mld euro
Pieniądze te zostały udostępnione, by ułatwić bankom spłatę pożyczek zaciągniętych rok temu w EBC (sięgających łącznie 442 mld euro), które musiały zostać spłacone 1 lipca. Po wspomniane środki zgłosiło się 78 kredytodawców.
To była ostatnia okazja do zrolowania antykryzysowych, preferencyjnych kredytów zaciągniętych rok temu. Skorzystały więc z niej banki, które pod koniec czerwca nie zgłosiły się do EBC po kredyty trzymiesięczne. Unijny bank centralny udzielił im wówczas 131,9 mld euro pożyczek, co zdaniem analityków wskazywało, że kredytodawcy z UE nie są już bardzo uzależnieni od funduszy z Frankfurtu.
Wynik czwartkowej aukcji kredytów w EBC był więc nieco zaskakujący. – Ilość pożyczonych pieniędzy jest duża. Gdy się ją połączy z pożyczkami trzymiesięcznymi, okazuje się, że potrzeby dotyczące finansowania są zbliżone do górnej granicy prognoz. Ale problemy nie są równomiernie rozłożone w sektorze bankowym. Banki nadmiernie zależne od pieniędzy z EBC znajdują się głównie na peryferiach strefy euro – zauważa Laurent Bike, ekonomista z Nomura International.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA