fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Wybrane z tygodnia - Podróże z pilotem

[srodtytul]Południowy Pacyfik: Rozbitkowie i pionierzy[/srodtytul]
W południowej części Pacyfiku leżą najbardziej odosobnione wyspy na świecie. Niektóre od najbliższego kontynentu dzieli ponad 6 tys. kilometrów. Szanse na to, by mogło się na nich rozwijać życie, były minimalne. Mimo to wszystkie wyspy, nawet te najbardziej oddalone, zostały skolonizowane. Najpierw nastąpiła inwazja roślin i zwierząt, potem ludzi. Kim byli pionierzy, którym udało się dotrzeć na te odległe wyspy, i jak do tego doszło? Wielu z nich wyruszyło z zachodniego zakątka Pacyfiku. Dla większości z nich prawdziwą odskocznią była Nowa Gwinea. Mieszkańcy tej wyspy nazywani Papuasami szybko zaludnili labirynty ukrytych dolin. Porozumiewają się 700 językami.
[i]15.50 | tvp 1 | niedziela[/i]
[srodtytul]Pielgrzymki. Wiekuisty biznes[/srodtytul]
Gdzie metr kwadratowy kosztuje 100 000 euro? Nie są to Pola Elizejskie w Paryżu ani Broadway w Nowym Jorku. To Mekka, najświętsze miejsce islamu, które zaczęło zarabiać krocie na pielgrzymkach. Na świecie jest prawie 1,5 miliarda praktykujących muzułmanów, z których każdy marzy o podróży do świętego miejsca. Między handlarzami toczy się wojna o każdy metr kwadratowy, a cena jednego dochodzi nawet do 100 000 euro. Szczególnie pożądana jest ziemia wokół świątyni Kaaba, jednego z najbardziej zatłoczonych miejsc na świecie. Szacuje się, że wkrótce wpływy z biznesu pielgrzymkowego przekroczą te pochodzące ze sprzedaży ropy.
[i]20.45 | planete | niedziela[/i]
[srodtytul]Podróżnik: Maskareny[/srodtytul]
Anna Kwiatkowska zaprasza na trzy największe wyspy archipelagu Maskarenów położonego na Oceanie Indyjskim, 800 kilometrów na wschód od Magadaskaru. Każda z maskareńskich wysp ma odmienne tradycje obyczaje i turystyczne atrakcje. Mauritius to największa i najlepiej znana z wysp archipelagu. Znajduje się tam unikatowe w skali świata muzeum znaczków pocztowych. Ekipa odwiedzi też stolicę wyspy Port Louis. Widzowie poznają przepis na wypiekane z manioku ciasteczka i tajniki tradycyjnych bazarów, a ich przewodniczką będzie Polka od 12 lat mieszkająca na Mauritiusie. Drugą z prezentowanych wysp jest Rodrigues, na której mieszkają głównie katolicy.
[i]0.25 | tvp polonia | poniedziałek[/i]
[srodtytul]Galapagos[/srodtytul]
Archipelag Galapagos tworzy 13 wysp głównych i setki mniejszych wysepek, raf oraz skał. To szczególny obszar aktywności wulkanicznej, tak zwany punkt gorąca. Nawet podwodne części Galapagos znajdują się w stanie ciągłego wrzenia. Jedyne tamtejsze rzeki tworzy rozgrzana do czerwoności lawa o temperaturze 1100 stopni Celsjusza. Co więcej, wszystkie te wyspy ciągle się przemieszczają, wędrując kilka centymetrów rocznie na wielkiej płycie tektonicznej. W wodach wokół Galapagos żyje m.in. ponad 500 gatunków ryb. Ale najbardziej charakterystycznymi dla tych wysp przedstawicielami fauny są żółwie słoniowe, jedne z największych na świecie. Ich waga dochodzi przeciętnie do 250 kg. Mogą żyć nawet 150 lat.
[i]12.10 | tvp 2 | czwartek[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA