fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za brata nie ma składek na FGŚP

Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys
[b]Od stycznia prowadzę działalność gospodarczą i opłacam składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Mam dwóch pracowników, a w czerwcu na umowę-zlecenie zatrudniłem brata. Z tego tytułu zgłosiłem go obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Czy powinienem opłacać za niego składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?[/b]Obowiązkowe składki na FGŚP opłacają płatnicy, którzy są przedsiębiorcami w rozumieniu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DFDE7B9B52E727860DF4DDFC44A8C0A6?id=183265]ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121 ze zm.)[/link].Przedsiębiorcą w rozumieniu tej ustawy jest m.in. osoba prowadząca działalność gospodarczą. Z kolei zgodnie z art. 10 ustawy pracownikiem, za którego składka na FGŚP powinna być opłacana, jest osoba fizyczna, która pozostaje z pracodawcą w stosunku pracy lub jest zatrudniona na p...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA