fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Życie studenta już nie będzie tajemnicą

Studenci MBA
Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Polska po raz pierwszy bierze udział w badaniu sytuacji ekonomicznej i życiowej europejskich studentów – ustaliła „Rz”
W Polsce jest blisko 2 mln studentów, ale będzie to pierwsze duże ich badanie. Odbywa się w ramach europejskiego projektu Eurostudent.
– Nie mamy dokładnej informacji o strukturze społecznej studentów. Taka wiedza bardzo się przyda np. po to, by wiedzieć, jak kierować pomoc materialną – mówi „Rz” Andrzej Kurkiewicz, wicedyrektor departamentu Ministerstwa Nauki, które koordynuje projekt.
– Życie studentów jest tajemnicą – mówi Dominik Antonowicz, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Według niego badacze mają tylko cząstkową wiedzę o tym, jak żyją studenci niektórych uczelni.
W projekcie Eurostudent (to już jego czwarta edycja) uczestniczy 26 państw. – Zachęcaliśmy ministerstwo, by Polska wzięła udział w projekcie, bo to okazja, by zdobyć rzetelne dane o polskich studentach i porównać ich sytuację na tle Europy – mówi Bartłomiej Banaszak, szef Parlamentu Studentów.
Ankieterzy w czerwcu i lipcu dotrą do ponad 2 tys. osób. Zapytają je m.in. o to, czy mieszkają same czy z rodzicami; w akademiku czy wynajętym mieszkaniu; czy są w związkach partnerskich albo założyły już rodziny i mają dzieci.
Będą też pytania o to, z jakich źródeł mają pieniądze na utrzymanie i na co je wydają. A także – ile czasu poświęcają na naukę, a ile na ewentualną pracę. Ankieta da też odpowiedzi na pytania, jakimi językami studenci władają i czy wyjeżdżają uczyć się za granicą.
Badanie prowadzi Interaktywny Instytut Badań Rynkowych w Warszawie. Ministerstwo pozna wyniki ankiety jesienią. Raport z całego europejskiego projektu ma się ukazać w 2011 r. – Badanie pozwoli lepiej przyjrzeć się temu, jaka młodzież studiuje w Polsce, z jakich środowisk pochodzi, jaką ścieżkę edukacji przebywa zanim trafi na uczelnię i jakie ma oczekiwania wobec studiów. To pomoże kształtować politykę edukacyjną – mówi Kurkiewicz.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA