fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Ukraina potrzebuje węgla koksowego

Ukraińscy zwiększyli import węgla koksującego. W styczniu br. wzrost zakupionej produkcji wyniósł 40 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2009 roku - podał portal wnp.pl
W styczniu tego roku ukraińscy producenci węgla importowali o 40 proc. więcej węgla koksującego w porównaniu do analogicznego okresu 2009 roku. O wzroście importu poinformował Wasilij Charachułach, szef Metallurgprom, stowarzyszenia ukraińskich zakładów metalurgicznych. Interfax-Ukraina powołując się na jego wypowiedź podaje, że w styczniu 2010 roku import węgla koksującego w kraju spadł o 200 tys. ton w porównaniu do grudnia 2009 roku.
Wasilij Charachułach zaznaczył, że spadek importu surowca jest niepokojący. Jest potrzeba zwiększenia zakupu węgla. W marcu dostawy paliwa powinny wynieść około 620 tys. ton pod warunkiem, że produkcja ukraińskich kopalni wyniesie około 1,4 mln ton.
W 2009 roku zakłady górnicze na Ukrainie zmniejszyły import węgla koksującego o 24 proc. do około 7,5 mln ton w porównaniu do 2008 roku. Powodem był kryzys m.in. na rynku stali, bo węgiel koksujący jest bazą do jej produkcji.
To z tego powodu także skutki kryzysu najbardziej wśród polskich spółek węglowych odczuła Jastrzębska Spółka Węglowa, największy producent węgla koksowego w UE. Z tego powodu JSW odnotowała za 2009 r. 340 mln zł straty netto (w 2008 r. miała ponad 0,5 mld zł zysku netto).
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA