fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawnicy

Profesor Waltoś – prawnik i człowiek renesansu

Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Znany karnista profesor Stanisław Waltoś odebrał wczoraj w naszej redakcji Nagrodę im. Edwarda J. Wendego
Wielki człowiek, wspaniały naukowiec, prawnik, który nie zasklepił się w samym prawie, bo interesują go także historia, przyroda, sport, kultura polska – tak o tegorocznym laureacie mówiła sędzia Teresa Romer, przewodnicząca kapituły nagrody. W tym roku laur zwycięzcy przypadł prof. Stanisławowi Waltosiowi za szczególne zasługi i dokonania w obronie idei państwa prawa, jak również w krzewieniu i podnoszeniu kultury prawnej.
To już siódma edycja konkursu, której patronem medialnym od lat jest "Rzeczpospolita". Nagrodę ustanowiono dla upamiętnienia mec. Edwarda Joachima Wendego, prawnika, a także polityka. W latach 70. i 80. XX w. bronił prześladowanych politycznie przez komunizm. W późniejszych latach swojego życia zajął się polityką. Był senatorem i posłem. Organizatorem konkursu jest rodzina mecenasa oraz Fundacja dla Polski.
Tegoroczny zwycięzca Stanisław Waltoś jest profesorem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, wybitnym karnistą, wieloletnim przewodniczącym Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego przy ministrze sprawiedliwości (dziś jest jej członkiem). W swoim bogatym życiu pełnił także m.in. funkcję eksperta Rady Europy (w latach 1992 – 1997), był członkiem Rady Legislacyjnej przy prezesie Rady Ministrów (2000 – 2002). Profesor jest członkiem Polskiej Akademii Nauk, kilku zagranicznych towarzystw naukowych oraz autorem kilkuset publikacji z prawa karnego, w tym podręczników, na których wychowało się wiele pokoleń prawników.
[i]rozmowa z prof. Stanisławem Waltosiem w środowym wydaniu [/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA