Biznes

Skromny debiut na chińskiej giełdzie

Rzeczpospolita
CNR, drugi producent taboru kolejowego w Chinach, uzyskał z pierwotnej oferty publicznej zaledwie 2 mld dol. Jego akcje zdrożały na koniec sesji do 5,68 juanów – o 2,2 proc. więcej od ceny emisyjnej. Na początku sesji akcje drożały jeszcze o 4,3 proc.
To najgorszy tegoroczny debiut na giełdzie w Szanghaju pod względem wzrostu ceny spółki pierwszego dnia notowań (średni wzrost to 76 proc.). – Tak słaby debiut jest jednak dobry dla rynku kapitałowego, bo stanowi ostrzeżenie dla firm, by nie windowały cen emisyjnych – uważa analityk rynku akcji w Huatai Securities Chen Huiquin. – Wysoka cena w ofercie pierwotnej nie daje marginesu zysku inwestorom na wtórnym rynku – dodaje Ren Chengde z Galaxy Securities.
Debiuty giełdowe w Chinach wywołują zwykle gorączkowe zakupy akcji przez miejscowych inwestorów. W grudniu było 35 debiutów na łączną sumę 44,6 mld juanów – najwięcej od 12 lat. Analitycy spodziewają się, że w 2010 r. będzie ich jeszcze więcej, a giełda w Szanghaju zdystansuje parkiet w Hongkongu.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL