Praca

Szkodliwe profesje

Kucharze palą papierosy i niezdrowo się odżywiają
Dziennik Wschodni/Fotorzepa, Dorota Awiorko-Klimek Dor Dorota Awiorko-Klimek
Złe nawyki mają najczęściej szefowie kuchni i rolnicy – wynika z badania brytyjskiej firmy Medicash.
Wzięło w nim udział 3 tys. osób wykonujących różne [link=http://www.kariera.pl/kariera/52/lista_ciekawych_zawodow/]zawody[/link]. Drogą online odpowiedziały na pytania na temat swoich przyzwyczajeń dotyczących jedzenia, picia czy palenia.
Na czarnej liście znaleźli się także elektrycy, agenci ubezpieczeniowi, budowlańcy, bankowcy, pracownicy call center, kierowcy ciężarówek, inżynierzy i agenci biura podróży. Niechlubną pierwszą pozycję kucharze zawdzięczają temu, że najwięcej palą. Zjadają też dziennie do dwóch porcji chipsów lub czekolady. Z kolei rolnicy spalają w tygodniu średnio ponad 50 papierosów i aż 14 razy sięgają po zakąski.
– Wyniki badań są zaskakujące. Wydawałoby się, że kucharze powinni wiedzieć, jak zdrowo jeść – komentuje Peter Lauris z Medicash. Przyczyną może być fakt, że po powrocie z pracy ostatnią rzeczą, na jaką mają ochotę, jest gotowanie. Najzdrowszą profesją okazała się branża reklamowa. Osoby w niej zatrudnione palą średnio dziewięć papierosów tygodniowo, a alkohol piją w umiarkowanych ilościach. W tej samej kategorii znaleźli się nauczyciele, pracownicy działu kadr, księgowi, prawnicy, sekretarki, pracownicy IT, naukowcy, pielęgniarki i sprzedawcy.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL