Kraj

Kraków z najdroższą imprezą

Krakowska impreza ma przyciągnąć głównie fanów muzyki klubowej. Na zdjęciu sylwester 2008 roku
Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Tegoroczna zabawa pod Wawelem będzie kosztować ok. 4,5 mln zł. Tak drogiej imprezy nie zorganizuje żadne inne miasto w kraju
Kraków zabawą na Rynku Głównym chce przebić Warszawę, Łódź czy Wrocław. Jeśli brać pod uwagę wydatki, ma szansę na sukces. Impreza będzie bowiem najdroższa w kraju.
Blisko 4,5 mln zł pochłoną m.in. pokazy laserowe, sztuczne ognie, didżeje i występ głównej gwiazdy – Agnieszki Chylińskiej (nieoficjalnie mówi się, że jej gaża za występ to 50 tys. zł). A także promocja w całym kraju, za którą płacą partnerzy – głównie grupa RMF (radio RMF Maxxx) i sponsorzy, tacy jak port lotniczy w Krakowie. Organizator – Krakowskie Biuro Festiwalowe – tłumaczy, że tegoroczna impreza i tak będzie tańsza niż przed rokiem, bo miasto wyłoży 1, 5 mln zł (rok temu wydało ok. 2,8 mln zł).
Jednak niektórzy samorządowcy uważają, że w czasie kryzysu należałoby mocniej zacisnąć pasa. Zdaniem Jana Franczyka, krakowskiego radnego PiS, ludzi drażnią informacje o wystawnych zabawach, gdy sami od miesięcy oszczędzają. – Za dużo mniejsze pieniądze można zorganizować udany wieczór – uważa Franczyk. – Nie wiem, po co nam gigantyczna promocja. Wątpliwości ma też radny PO Bogusław Kośmider. – To wielkie pieniądze. Widać, w Krakowie tak już musi być, że jest najdrożej, a z efektami bywa różnie – podsumowuje. Radni przypominają też, że w budżecie zadłużonego Krakowa na 2010 rok trzeba ciąć m.in. wydatki na promocję czy kulturę. – Miasto inwestuje w promocję, bo żal byłoby doskonałej okazji nie wykorzystać – tłumaczy Aleksandra Nalepa z Krakowskiego Biura Festiwalowego. – A bawią się u nas goście z całej Polski. Nie będzie wprawdzie bezpośredniej transmisji telewizyjnej, ale TVN obiecuje wiele „wejść na żywo”. Krakowska impreza ma przyciągnąć głównie fanów muzyki klubowej. Już ruszyła jej internetowa promocja. Utworzono stronę internetową „Wow! Night”. Krakowski sylwester ma też profil na Facebooku. Trwa również konkurs na sylwestrową rymowankę (w trakcie samej imprezy życzenia wysłane esemesem będą wyświetlane na fasadzie Sukiennic). Ile będą kosztować sylwestrowe zabawy w innych miastach? W Warszawie, gdzie wystąpią m.in. Edyta Górniak i Maciej Maleńczuk, koszt to ok. 3,5 mln zł. Łódzki sylwester pochłonie blisko 3 mln zł (połowę zapłaci miasto). Wystąpią na nim Maryla Rodowicz i Doda. W Poznaniu mieszkańcom musi wystarczyć pokaz sztucznych ogni, a Wrocław wyda na zabawę tylko ok. 300 tys. zł – prawie dziesięć razy mniej niż przed rokiem.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL