Mieszkaniowe

Sprzedający domy wciąż chcą za dużo

Rzeczpospolita
W grudniu zainteresowanie domami było niewielkie. I to nie tylko dlatego, że ludzie byli zajęci przygotowaniami do świąt – twierdzą pośrednicy.
To także skutek zbyt wysokich cen, jakich wciąż żądają za te nieruchomości sprzedający. Są one często nieprzystające do realiów rynkowych. Z barometru „Rz” wynika, że w ciągu minionego roku mieszkania potaniały zaledwie o 2 – 3 proc. Niewiele większe spadki (3 – 4 proc.) są przewidywane w nadchodzących kilkunastu miesiącach. Sytuacja na rynku domów, podobnie jak mieszkań, zależeć będzie w najbliższej przyszłości od możliwości uzyskania kredytów. Ale też chęci ich zaciągania oraz obciążania swoich rodzinnych budżetów wieloletnimi spłatami rat – uważają pośrednicy.
[ramka] [b]Jak czytać barometr?[/b] Pośrednicy z pięciu miast podają stawki za metr kwadratowy dwóch, 10-, 15-letnich, domów (mniejszy 100 – 200 mkw. i większy 200 – 300 mkw., na działce ok. 1000 mkw.) obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych nieruchomości za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę metra kw. porównujemy z obowiązującą przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany wyrażone w procentach. [b]Barometr powstał przy współpracy z:[/b] Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim, doradcą na rynku nieruchomości w Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus z Gdańska, Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL