Kultura

Kochać każdy może

Francuzi ostrzegali polskiego producenta przed naruszeniem ich praw autorskich jeszcze przed rozpoczęciem wystawiania widowiska w grudnia 2009 r.
Materiały Promocyjne
Widowisko na kanwie powieści Wiktora Hugo
Wiktor Hugo napisał „Dzwonnika z Notre-Dame” pod wpływem sensacyjnego odnalezienia starego greckiego napisu „Przeznaczenie” na ścianie katedry Notre-Dame w Paryżu.
Miłosna historia szpetnego dzwonnika Quasimodo (przygarniętego i ukrywanego przez Claudiusa Frollo) do pięknej Cyganki Esmeraldy rozgrywająca się w XV wieku, a wydana drukiem w 1831 roku, była jak na tamte czasy odważna. Otwarcie bowiem poruszała problemy pożądania, łamała tabu związane z wyglądem... Opowieść o Quasimodo, który o względy ukochanej walczył i z przystojnym Febusem, i z własnym opiekunem, wzruszała przez całe dziesięciolecia czytelników książki Hugo. W czasach współczesnych stała się też kanwą filmu i musicalu z Garou w roli głównej. Teraz polscy widzowie pierwszy raz będą mieli okazję zobaczyć ten show na żywo.
Dwa warszawskie pokazy widowiska, składającego się z piosenek z „Notre-Dame de Paris” Luca Plamondona i Richarda Cocciante, zostały przez Instytut Francuski nazwane muzycznym wydarzeniem 2009 roku. I rzeczywiście może tak się stać, bo organizujący przedstawienia promotorzy z Makroconcertu zapowiadają, że: „zainspirowani wyjątkową realizacją koncertową »Notre-Dame«, w reżyserii Ramunasa Marcinkusa, postanowiliśmy zaprosić go do współpracy z najbardziej utalentowanymi gwiazdami polskiej estrady”. Kogo zobaczymy w Sali Kongresowej? Marcina Kołaczkowskiego (Quasimodo), Edytę Krzemień (Esmeralda) i Pawła Tucholskiego (Frollo). Szkoda, że wśród wykonawców nie znajdą się Piotr Cugowski i Robert Janowski, którzy spotkali się z odtwórcą głównej roli – Garou – w 2002 roku na festiwalu w Sopocie. Wtedy wspólnie wykonali najważniejszą kompozycję musicalu, czyli „Belle” (nominowaną do tytułu Piosenka Wieku). Romantyczna historia nie ma brutalnych scen, na przedsylwestrowe pokazy można więc wybrać się z dziećmi. [i]Notre-Dame, Sala Kongresowa, PKiN, pl. Defilad 1, bilety: 70 – 250 zł, rezerwacje: tel. 22 656 72 99, wtorek (29.12), godz. 17, środa (30.12), godz. 19[/i] [ramka] [b]Centra kultury[/b] [link=http://www.bikpolska.pl/node?page=1]Bułgarski Instytut Kultury[/link] [link=http://www.britishcouncil.org/pl/poland.htm]British Council[/link] [link=http://www.czechcentres.cz/warsaw/novinky.asp] Czeskie Centrum w Warszawie[/link] [link=http://www.dik.org.pl/]Duński Instytut Kultury[/link] [link=http://www.goethe.de/ins/pl/kra/plindex.htm]Goethe-Institut w Krakowie[/link] [link=http://www.goethe.de/ins/pl/war/plindex.htm]Goethe-Institut w Warszawie[/link] [link=http://varsovia.cervantes.es/pl/default.shtm]Instytut Cervantesa w Warszawie[/link] [link=http://cracovia.cervantes.es/pl/default.shtm]Instytut Cervantesa w Krakowie[/link] [link=http://francuski.fr/]Instytut Francuski[/link] [link=http://www.instytutslowacki.pl/strony/menu.html]Instytut Słowacki w Warszawie[/link] [link=http://www.oei.krakow.pl/] Österreich Institut Kraków[/link] [link=http://www.oei.waw.pl/]Österreich Institut Warszawa[/link] [link=http://www.oei.wroc.pl/]Österreich Institut Wrocław[/link] [link=http://www.ronik.org.pl/]Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury [/link] [link=http://www.magyarintezet.hu/cities/openpage.jsp?HomeID=16?=POL] Węgierski Instytut Kultury [/link] [link=http://www.iiccracovia.esteri.it/IIC_Cracovia]Włoski Instytut Kultury w Krakowie[/link] [link=http://www.iicvarsavia.esteri.it/IIC_Varsavia]Włoski Instytut Kultury w Warszawie[/link] [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL