Surowce i Chemia

Kopalnia Bolesław Śmiały i udziały w PKW trafią do Tauronu

Elektorwnia Łaziska
Fotorzepa, Rafał Klimkiewicz Raf Rafał Klimkiewicz
Kompania Węglowa odda Tauronowi kopalnię Bolesław Śmiały i udziały w Południowym Koncernie Węglowym - dowiedziała się "Rzeczpospolita"
Przedstawiciele zarządów spółek Tauron Polska Energia i Kompania Węglowa podpisali list intencyjny, którego celem jest opracowanie procedury wniesienia do Grupy Tauron kopalni Bolesław Śmiały oraz wszystkich akcji Południowego Koncernu Węglowego należących do Kompanii Węglowej
Obecnie Kompania Węglowa jest właścicielem ok.47 proc. akcji Południowego Koncernu Węglowego. Większościowy pakiet ( ok.52 proc.) akcji należy do Południowego Koncernu Energetycznego (Grupa Tauron). Na podstawie listu intencyjne strony, czyli Tauron Polska Energia i Kompania Węglowa opracują szczegółowe zasady i harmonogram dalszych prac, których rezultatem będzie podpisanie umowy końcowej. Kopalnia Bolesław Śmiały ma złoża pozwalające jej na prace do 2023 r., zaś zasoby bilansowe będą mogły wydłużyć jej działalność do 2050 r.
W 2008 r. Kompania miała już wnieść aportem kopalnię do Tauronu, jednak niekorzystne zapisy poprzedniego listu intencyjnego (gdyby procedura nie doszła do skutku KW musiałaby odkupić kopalnię za gotówkę) odwiodły zarząd Kompanii od zbycia zakładu. Nowy list natomiast podpisano na nowych warunkach. Oddanie Bolesława Śmiałego do Tauronu, który ma być prywatyzowany jest uzasadnione – zwłaszcza, że kopalnia ta jest połączona taśmociągiem z elektrowni Łaziska należącą do Grupy Tauron i jest głównym dostawcą paliwa dla tego zakładu.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL