Dane gospodarcze

Spadki produkcji przemysłowej już za nami

Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
- Produkcja przemysłowa wraca do poziomów w najlepszych lat, czyli 2006 - 2007 - mówi Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarka Rynkową.
W listopadzie, jak właśnie podał GUS jej wartość była znacznie wyższa niż w tym samym czasie 2006 roku, a tylko nieco niższa niż w listopadzie 2007 roku, gdy Polska rozwijała się w 6,5 pkt. procentowym tempie w skali roku.
Z danych GUS wynika, że wartość produkcji przemysłowej w firmach zatrudniających od dziesięciu pracowników, w listopadzie była o 9,8 wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano ponad 10 proc spadek w skali roku) i o 3,3 proc niższa w porównaniu sprzed miesiącem. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja przemysłowa była w listopadzie o 6,8 proc. wyższym niż rok temu i o i o 2,2 proc. wyższa w porównaniu z październikiem tego roku. Jednak w ciągu jedenastu miesięcy tego roku firmy sprzedały towary i usługi o 4 proc. mniej niż w tym samym czasie rok temu.
Ekonomiści przypominają, że porównania z listopadem ubiegłego roku dane jesienne wypadają dobrze, do w zeszłym roku od września rozpoczął kryzys finansowy, a w czwartym kwartale produkcja gwałtownie spadła. W porównaniu do sytuacji sprzed roku produkcja wzrosła w 26 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 38,3 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 19,8 proc, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 18,2 proc, metali – o 16,3 proc, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 14,8 proc oraz urządzeń elektrycznych – o 13,9 proc. - To w większości są branże powiązane kooperacyjnie z eksportem - przypomina Maciej Krzak, ekonomista Fundacji Case. Wartość produkcji zaś spadła w 8 branżach, najbardziej w produkcji maszyn i urządzeń – o 1,8 proc. ( też niestety eksportowej), odzieży – o 1,6 proc. oraz w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 0,5 proc. GUS podał też dane na temat produkcji budowlano-montażowej w listopadzie. Była wyższa o 9,9 proc niż przed rokiem i o 14,5 proc. niższa w porównaniu z październikiem tego roku. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano- montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 9,1 proc. niż rok temu i o 2,3% proc. niż w październiku tego roku. Poziom produkcji budowlano-montażowej w całym tym roku jest o o 4,0 proc wyższy niż w analogicznym czasie zeszłego roku
Źródło: Rzeczpospolita OnLine

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL