Świat

Relacje z Polską w rękach Cornelii Pieper

Wiceszefowa MSZ Niemiec została wczoraj powołana na stanowisko koordynatora ds. współpracy z Polską
Cornelia Pieper biegle mówi po polsku. W 1980 roku spędziła w Warszawie wiele miesięcy, szlifując nasz język jako studentka lingwistyki z Lipska. – Byłam w Warszawie świadkiem, jak Polacy występowali na ulicach przeciwko partii komunistycznej – mówiła w jednym z wywiadów. Podkreślała, że mieszkańcy byłej NRD mają Polsce wiele do zawdzięczenia.
Pani Pieper zastąpi w roli koordynatora współpracy z Polską Gesine Schwan, byłą rektor Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz kandydatkę na prezydenta RFN. Zdaniem obserwatorów mianowanie Pieper jest wyrazem wagi, jaką szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle przywiązuje do relacji z Polską. 50-letnia Cornelia Pieper jest członkiem FDP od 20 lat. Była sekretarzem generalnym partii, a obecnie jest jej wiceprzewodniczącą. Specjalizowała się w sprawach szkolnictwa.
Liczyła na stanowisko ministra edukacji, została jednak wiceszefową dyplomacji odpowiedzialną za kontakty kulturalne z zagranicą. Z tej racji zajmuje się także powstającym w Berlinie muzeum wypędzonych. Wspiera Guida Westerwellego, który odmawia Erice Steinbach miejsca w radzie fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie. W styczniu Pieper przyjedzie z oficjalną wizytą do Warszawy.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL