Biznes

Koniec "wojny bananowej" z Latynosami

Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys
Unia Europejska i kraje Ameryki Łacińskiej wraz z USA parafowały w Genewie umowę, kończącą długą wojnę o banany — podała misja Ekwadoru przy Światowej Organizacji Handlu WTO
Ostateczna umowa zostanie podpisana za ok. cztery miesiące, gdy wszystkie zainteresowane strony zakończą własne procedury ustawodawcze.
Kraje produkujące te owoce zaakceptowały propozycję Brukseli obniżenia do 114 euro za tonę w 2017 r. cła w imporcie bananów, w ostatnich dniach wynegocjowały z Unią pierwszą redukcję cła od 15 grudnia do 148 euro. Wraz z podpisaniem oficjalnej umowy, pierwsza stawka zostanie obniżona do 148 euro, a następne w kolejnych 7 latach do 143, 136, 132, 127, 122, 117 i 114 euro/t. Ekwador jest największym producentem i eksporterem bananów do krajów Unii. W ostatnich negocjacjach uczestniczyły wszystkie kraje eksportujące do Unii - komunikat wymienił zwłaszcza Kolumbię, Kostaryką i Panamę - co pozwoliło osiągnąć ostateczne porozumienie. USA nie eksportują do Unii, ale ich koncerny Dole, Chiquita i Del Monte mają plantacje tych owoców w Ameryce Łacińskiej, więc dołączyły do sporu z Unią.
Zgodnie z europejską propozycją, opłaty pobierane w Unii będą maleć co roku ze 176 euro/t obecnie do 114 euro w latach 2010-17. Część redukcji ceł po 2013 r. będzie zależeć od umowy w ramach rundy z Doha, obecnie w impasie. W ostatnich tygodniach uległy przyspieszeniu negocjacje Brukseli z Kolumbią, Panamą, Kostaryką, Hondurasem, Gwatemalą, Peru, Brazylią, Meksykiem, Nikaraguą i Wenezuelą, aby można było zakończyć „wojnę bananową” trwającą kilkadziesiąt lat. Na początku października Latynosi w WTO ujawnili, że strony doszły do kompromisu o zredukowaniu przez Unię ceł do 114 euro/t, ale różnice zdań dotyczyły kolejnych obniżek dochodzenia do końcowej stawki. Umowa zakończy ten długi spór handlowy, trwający od 1993 r., jeszcze przed utworzeniem WTO w 1995 r., a powstały wtedy, gdy Unia postanowiła przyznać preferencyjne stawki dawnym koloniom krajów europejskich z Afryki, Karaibów i Pacyfiku. Po wielu latach dyskusji i kilku wyrokach WTO skazujących Unię, osiągnięto w lipcu 2008 porozumienie w ramach minikonferencji ministrów w sprawie zakończenia rundy z Doha. Bruksela wypowiedziała jednak tę umowę, bo zależała od pomyślnego zakończenia negocjacji rundy, a spotkanie ministrów okazało się fiaskiem.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL