Odpis aktualizujący możliwy także w księdze podatkowej

www.sxc.hu
Przedsiębiorca, który ma problemy ze ściągnięciem zapłaty od kontrahenta, może zaliczyć ją do kosztów. Jeden ze sposobów to odpis aktualizujący należności
Mówi o nim [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0A9C91F09A5DF196E9BF3E3A17ED1D94?id=324433]ustawa o rachunkowości[/link], ale mogą go też zrobić przedsiębiorcy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów.Fiskus się na to zgadza.Przypomnijmy, że firma, która chce zaliczyć do kosztów niezapłacone należności, ma co do zasady dwie możliwości – udokumentować, że wierzytelności nie da się wyegzekwować i zaliczyć ją definitywnie do kosztów albo uprawdopodobnić jej nieściągalność i utworzyć odpis aktualizujący.O tym drugim rozwiązaniu mówi art. 23 ust. 1 pkt 21 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link] (art. 16 ust. 1 pkt 26a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link]).Mamy tu trzy warunki do spełnienia:- wierzytelność powinna wcześniej być wykazana jako przychód podatkowy,- trzeba utworzyć odpisy aktualizujące war...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL