Opinie z rynku

Zamień etat na mieszkania

„Wolność finansowa dzięki inwestowaniu w nieruchomości”, Sławek Muturi, Robert Zduńczyk, Studio Emka
Rzeczpospolita
Sławek Muturi, Robert Zduńczyk: Inwestycje
Nie musisz codziennie rano pędzić do biura i możesz robić to, co naprawdę sprawia ci przyjemność. Masz przecież zapewnione regularne dochody ze swych aktywów, których wartość długoterminowo rośnie. Mniej więcej tak wygląda stan wolności finansowej, którym kuszą nas w swym poradniku Sławek Muturi i Robert Zduńczyk.
Przedstawiają w nim autorską, sprawdzoną w praktyce koncepcję fridomii, czyli wolności finansowej osiągniętej dzięki inwestycjom w nieruchomości, a konkretnie w mieszkania na wynajem. Sam pomysł takich przedsięwzięć nie jest u nas nowy (nawet mieliśmy ulgę podatkową dla nabywców mieszkań na wynajem), ale gorzej było z przygotowaniem kandydatów na inwestorów. Poza specjalistami z branży nieruchomości reszta bazowała na własnym doświadczeniu, poradach w tematycznych dodatkach gazet i portalach internetowych albo tłumaczeniach zagranicznych publikacji.
Poradnik Sławka Muturiego i Roberta Zduńczyka bazuje zarówno na polskiej rzeczywistości, jak i na wieloletnim doświadczeniu autorów. Swoją wolność finansową zaczęli budować pod koniec lat 90. XX wieku, robiąc równolegle karierę w międzynarodowych firmach doradczych. To wtedy kupili pierwsze mieszkania na wynajem. Ich książka nie jest jednak zbiorem osobistych wspomnień, ale poradnikiem napisanym w amerykańskim stylu; wartko, przejrzyście, z wypunktowaniem istotnych kwestii i przyjazną dla czytelników szatą graficzną, która ułatwia odszukanie interesujących ich zagadnień. Autorzy, którzy (amerykański styl) zwracają się do nas w bezpośredniej formie, per „ty”, postawili na jej żeński rodzaj. Jak wyjaśniają, nie tylko ze względu na równouprawnienie, ale dużą rolę kobiet w rodzinnych planach finansowych. Poradnik poza analizą atutów „mieszkaniowej” drogi do wolności finansowej przedstawia zasady i kolejne etapy budowy portfela nieruchomości. Mamy więc rozdziały dotyczące wyboru typu mieszkań i ich lokalizacji, finansowania inwestycji, negocjacji ze sprzedającym i współpracy z najemcami. Na każdym etapie dostajemy garść praktycznych informacji oraz porad, choć książka nie jest podręcznikiem, który daje pełną bazę do inwestycji. Przyznają to sami autorzy, którzy zapowiadają już całą serię publikacji poświęconych poszczególnym aspektom działania na rynku nieruchomości. Mają zresztą dużo bardziej ambitne plany związane z promowanym w książce portalem Fridomia.pl. Poradnik może być inspiracją dla młodych ludzi (około trzydziestki), którzy zgromadzili pewne oszczędności i myślą, jak je dobrze ulokować. Ci mają realne szanse, by za 20 – 30 lat, kiedy raty kredytów przestaną pochłaniać większość wpływów z najmu, móc się jeszcze przed emeryturą nacieszyć wolnością finansową. Niezależnie od tego, czy ktoś się przekona do strategii inwestycyjnej autorów, książka Muturiego i Zduńczyka jest ciekawą propozycją. Czytelnicy z doświadczeniem na rynku nieruchomości też zresztą mogą tu znaleźć kilka pomysłów. Nawet jeśli niektóre z nich mogą być teraz trudne do realizacji, jak ten, by wymagać od najemcy zaświadczenia o dochodach. [i]„Wolność finansowa dzięki inwestowaniu w nieruchomości”, Sławek Muturi, Robert Zduńczyk, Studio Emka [/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL