Styl życia

Debata filozoficzna dla dzieci

Leszek Kołakowski, „Debata Filozoficzna Królika z Dudkiem o Sprawiedliwości”, Muchomor, 2009
Rzeczpospolita
Królik i Dudek debatują nad sprawiedliwością. Królikowi zarąbano siekierą wujka, w dodatku dla zabawy, więc królik stwierdza, że nie ma sprawiedliwości na świecie.
Według Dudka mówienie, że coś jest sprawiedliwe lub nie, nie jest stwierdzaniem faktów, lecz przedstawianiem uczuć i emocji. „Debatę tę kazała mi spisać moja córka Agnieszka. A kto ma w niej rację, tego nie wiemy” – mówił przed wydaniem książeczki jej autor Leszek Kołakowski. Niepublikowaną wcześniej pozycję rewelacyjnie opracowała oficyna Muchomor. Dialog w opracowaniu graficznym Moniki Hanulak przedstawiony został jako pojedynek szachowy. Trzeba rozkładać poszczególne stronice z planszami tej gry, by zobaczyć, kto w pojedynku filozoficznym wygrywa.
Jury Polskiej Sekcji IBBY (International Board on Books for Young People) nominowało „Debatę filozoficzną królika z Dudkiem...” do nagrody Książka Roku w kategorii ilustracji. My polecamy ją przede wszystkim w kategorii treść. Rozmowa rewelacyjna, zwłaszcza gdy na głos czytana, a przez najmłodszych na bieżąco komentowana. [i]Leszek Kołakowski, „Debata Filozoficzna Królika z Dudkiem o Sprawiedliwości”, Muchomor, 2009[/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL