fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Czynsze nie będą rosły skokowo

Kamienica w centrum Warszawy
Fotorzepa
Renata Krupa-Dąbrowska
Gminy będą mogły podnosić opłaty za użytkowanie wieczyste nie częściej niż co trzy lata i maksymalnie o 50 proc.
Tak chce rząd, który przygotował projekt ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.
Teraz podwyżki te mogą zrujnować wiele gospodarstw domowych, bo opłata za użytkowanie wieczyste jest znaczącą składową czynszów. Na przykład z 90 zł do aż 1500 zł rocznie wzrosła opłata za użytkowanie wieczyste mieszkania w kamienicy na warszawskim Środmieściu. Tyle będzie płacił mieszkaniec 64-metrowego lokalu. – A przecież w okolicy nie zmieniło się nic, co podnosiłoby wartość nieruchomości – mówi oburzony Daniel Biernacki.
Informacje o podwyżkach rachunków dostali też mieszkańcy innych dzielnic Warszawy. Członkom wspólnoty przy ul. Sulkiewicza opłatę podniesiono o 1500 proc.! Natomiast spółdzielnia mieszkaniowa Ruda na Bielanach będzie musiała płacić co roku za użytkowanie wieczyste 2,7 mln zł zamiast – jak do tej pory – 567 tys. zł. Urzędnicy tłumaczą, że opłaty nie były aktualizowane od kilkunastu lat. – Jeśli ostatnia wycena była na początku lat 90., to taki wzrost jest możliwy – mówi wiceprezydent Warszawy Andrzej Jakubiak. Problem skokowych podwyżek opłaty za użytkowanie wieczyste dotyczy również innych dużych miast. Olsztyn wycenił wszystkie nieruchomości jednocześnie. Nowe stawki weszły w życie 1 stycznia 2008 r. Rachunki 16 tys. użytkowników wzrosły wówczas prawie o 300 proc. W Gdańsku rzeczoznawcy sporządzili wyceny dla 12 tys. nieruchomości. Rachunki podskoczyły z 300 do 400 zł za mkw. Rząd chce zmniejszyć skalę podwyżek. W projekcie ustawy proponuje wprowadzenie ich górnego limitu. Według Andrzeja Porawskiego, dyrektora biura Związku Miast Polskich, to dobra propozycja. – Sprowokuje jednak aktualizację wartości nieruchomości przed wejściem w życie zmian – uważa. – To tylko łatanie dziur. Potrzebna jest reforma całego systemu aktualizacji opłat – twierdzi natomiast Wojciech Nutek z kancelarii Real Experts Ska.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA