Banki

BGK powalczy o samorządy

Tomasz Mironczuk
Rzeczpospolita
Państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego, tak jak banki komercyjne, będzie centralizował prace wykonywane w oddziałach
W styczniu 2010 r. rada nadzorcza otrzyma przygotowywaną przez zarząd strategię. Według niej jednym z trzech najważniejszych dla banku obszarów działania będzie obsługa jednostek samorządu terytorialnego.
– Mamy pomysły na produkty. Będziemy konkurencyjni cenowo w porównaniu z bankami komercyjnymi chociażby ze względu na relatywnie niższe koszty świadczenia usług – mówi Tomasz Mironczuk, prezes BGK. – Chcemy być przygotowani do tego, aby zaoferować kompleksową obsługę największym samorządom. O obsługę samorządów bije się coraz więcej banków, bo udzielenie im kredytu jest obecnie mniej ryzykowne niż np. średnim firmom. Mironczuk nie chciał powiedzieć, jakie nowości w produktach dla samorządów BGK przygotowuje .
Nowy szef banku chce także, podobnie jak to ma miejsce w bankach komercyjnych, scentralizować część funkcji, za które odpowiedzialne są poszczególne placówki BGK (jest ich 24). W przyszłym roku pracownicy oddziałów nie będą już samodzielnie weryfikować wniosków kredytowych, czy zajmować się administracją udzielonych pożyczek. Te funkcje będą scentralizowane. Zysk tego państwowego banku na koniec roku wyniesie ponad 300 mln zł. W minionym roku BGK zarobił 214,8 mln zł. Tegoroczny wynik zwiększy fundusze własne banku. – Chcę rozpocząć dyskusję dotyczącą zyskowności i rentowności BGK. Celem działających na podobnych zasadach banków w innych krajach nie jest osiąganie jak najwyższej stopy zwrotu, ale efektywna realizacja powierzonych zadań – mówi Tomasz Mironczuk. – Ich roczna stopa zwrotu wynosi zwykle kilka procent. Tomasz Mironczuk, wybrany w październiku na szefa BGK, wciąż czeka na zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na pełnienie tej funkcji. – Na rozmowę do Komisji prawdopodobnie zostanę zaproszony w styczniu przyszłego roku – wyjaśnia szef BGK. Tomasz Mironczuk wcześniej był wiceprezesem w PKO BP. Został odwołany z zarządu banku razem z Jerzym Pruskim.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL