Nauka

Jak wczesne dinozaury podbiły Amerykę

Szczątki Tawa hallae z Nowego Meksyku zachowały się w świetnym stanie. Zwierzę żyło 213 mln lat temu (fot: Jorge Gonzalez)
Rzeczpospolita
Odkopany na południu USA kompletny szkielet wielkiego gada rzuca nowe światło na ewolucję tych zwierząt
Żył około 213 mln lat temu. Rozmiarami przypominał dużego psa. Tyle tylko że był dwunożny i miał bardzo długi ogon. Od jego końca do pyska mierzył dwa metry długości. Został odnaleziony na terenie Ghost Ranch w północnej części Nowego Meksyku. Był młodym osobnikiem. Szczątki zachowały się w tak dobrym stanie, że naukowcy mogli z nich odczytać wiele informacji na temat ewolucji dinozaurów. Chodzi o osobnika z gatunku Tawa hallae. O wynikach prowadzonych badań donosi „Science”.
– Zmieniają one nasze spojrzenie na relacje pokrewieństwa między wczesnymi dinozaurami – komentuje Randall Irmis z Utah Museum of Natural History i University of Utah, współautor badań. Na tym samym stanowisku znaleziono bowiem szczątki jeszcze innych teropodów. Naukowcy spodziewali się, że będą one podobne do siebie. Tymczasem się okazało, że tak wcale nie jest.
– Choć Tawa hallae, jak i pozostałe dinozaury, został odkopany w Ameryce Północnej, to badania dowiodły, że ich najbliżsi krewni pochodzą z Ameryki Południowej – tłumaczy Sterling Nesbitt z University of Texas w Austin. Na tej podstawie uczeni doszli do wniosku, że zwierzęta te nie pochodzą oryginalnie z północnej części kontynentu. Ich obecność tu była prawdopodobnie skutkiem migracji. Pierwsze dinozaury pojawiły się230 mln lat temu na obecnych obszarach Ameryki Południowej. To stamtąd zwierzęta wyruszyły na wędrówkę, prawdopodobnie w kilku falach. Szkielet Tawa hallae odnaleziono już kilka lat temu. Uczeni zauważyli, że zwierzę posiadało system worków powietrznych, co jest cechą ewolucyjną rozwiniętą u ptaków. Tym samym okazała się ona jeszcze bardziej prymitywna, niż do tej pory sądzono.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL