Banki

Amerykański koncern pozbywa się banku

Noble przejął bank, który przez ostatnie lata miał zysk. W tym roku GMAC przestał podawać „Rz” swoje wyniki.
Rzeczpospolita
Noble Bank kupuje samochodowy GMAC Bank. Zapłaci za niego około 125 mln zł
Noble kupi od amerykańskiego koncernu 100 proc. akcji GMAC Banku. Cena ma wynosić 95 proc. wartości księgowej, która zostanie wskazana przez audytora w sprawozdaniu finansowym GMAC Banku na dzień zamknięcia transakcji. Wartość księgowa na 31 lipca tego roku wynosiła 130,8 mln zł. Transakcja ma zostać sfinalizowana na przełomie pierwszego i drugiego kwartału przyszłego roku.
Noble kupuje jeden z najmniejszych banków w Polsce. Na koniec 2008 r. zajmował 40 pozycję pod względem funduszy własnych. – Ze względu na zawirowania w światowej gospodarce, postanowiliśmy skoncentrować się na rynkach, które gwarantują nam znaczący wzrost biznesu – mówi „Rz” Suzanne Gehrling, rzecznik prasowy GMAC Financial Services na Europę Środkowo-Wschodnią. GMAC w Europie ma banki jeszcze w Niemczech i Francji. Należąca do amerykańskiego koncernu spółka w Polsce działa od 1996 r. Suma bilansowa banku na koniec października tego roku wyniosła 442 mln zł, a na koniec 2008 r. – ponad 630 mln zł. GMAC Bank finansuje ponad 70 dilerów samochodowych (sprzedają auta marek Opel, Saab, Chevrolet). Bank przestał udzielać kredytów na zakup samochodów w październiku. Jego portfel kredytowy przekracza 300 mln zł. W GMAC Banku pracuje 40 osób.
Noble Bank jest w trakcie połączenia z Getin Bankiem. Szacowany termin połączenia spółek to 4 stycznia 2010 r. Getin jest liderem rynku kredytów samochodowych. Jednak jeśli chodzi o wartość kredytów udzielonych na zakup nowych aut, to pierwsze miejsce zajął Santander Consumer Bank. Przejęcie GMAC Banku to krok Getinu w stronę zwiększenia udziału w rynku kredytów na zakup nowych samochodów. Wczoraj kurs akcji Getin Banku spadł o 1,4 proc., do 8,42 zł, a Noble Banku zmniejszył się o 1,5 proc., do 4,71 zł.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL