Konsumenci

Przewoźnik musi uznać każdą ulgę

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Wszyscy przewoźnicy pasażerscy muszą respektować ulgi ustawowe. Kto tego nie robi, narusza zbiorowe interesy konsumentów
Przekonuje się o tym MZK w Jastrzębiu-Zdroju, który będzie musiał zapłacić ponad 81 tys. zł kary, bo nie chciał stosować 50-procentowych zniżek dla kombatantów i studentów.
[b]Wystarcza już fakt, że firma komunikacyjna ignoruje jedną, bądź tylko kilka z bogatego katalogu ulg wprowadzanych przez różne ustawy, a już może się narazić na karę finansową nakładaną przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.[/b] To właśnie spotkało związek międzygminny obsługujący pasażerów w 18 gminach Górnego Śląska. Z posiadanej przez MZK taryfy przewozowej wynikało, że przewoźnik stosuje różnego rodzaju ulgi, ale nawet największe bonifikaty nie sięgają wymaganych przez przepisy 50 proc. dla kombatantów i studentów.
Konsumenci uprawnieni od ulg nie mogli faktycznie skorzystać z nich w pełnym wymiarze, a zatem byli zmuszani do płacenia wyższych cen – czytamy w decyzji wydanej przez katowicką delegaturę UOKiK. Dopiero dwa miesiące temu MZK zdecydował się na zmianę taryfy (komunikat w tej sprawie podaje w Internecie). Może też się odwołać od decyzji UOKiK i kary do sądu.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL