fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Oszuści atakują spółki ubezpieczeniowe

Liczba prób wyłudzeń odszkodowań od towarzystw rośnie. Zakłady mogą zostać oszukane w tym roku nawet na 1,5 mld zł
Blisko połowa towarzystw pytanych przez nas, czy dostrzega w tym roku wzrost przestępczości ubezpieczeniowej, odpowiedziała twierdząco. Wśród nich są PZU, Warta, Aviva Polska i Generali.
50 proc. zakładów powiedziało, że liczba ta się nie zmienia. Nieliczne uważają, że maleje.
Towarzystwa już od połowy 2008 r. przygotowywały się na atak oszustów, m.in. powołując specjalne departamenty. Rzeczywiście nastąpił, ale jego skala nie jest tak duża, jak można było się spodziewać. Zapewne dlatego, że w Polsce nie ma recesji. Ile w tym roku stracą przez oszustów? Specjaliści twierdzą, że stosunek liczby przestępstw ujawnionych do popełnionych wynosi 1:200. Według CEA (europejskiej federacji ubezpieczycieli) do kieszeni oszustów trafia ok. 3 proc. składek. W tym roku zakłady działające w naszym kraju zbiorą około 51 mld zł, a więc mogą zostać oszukane na około 1,5 mld zł.
Warta zwraca uwagę, że znacznie poszła w górę ilość wątpliwych szkód zgłaszanych z ubezpieczenia autocasco i polis dla firm. Concordia Polska zauważa wzrost wyłudzeń związanych z podpaleniami budynków. PZU twierdzi, że widać też wzrastające zainteresowanie przestępców ubezpieczeniami ryzyka finansowego oraz OC.
– W tym ostatnim przypadku liczba ujawnionych oszustw wzrosła ośmiokrotnie – twierdzi Agnieszka Rosa z PZU. Adam H. Pustelnik, prezes Signal Iduna, wskazuje, że jest coraz więcej przestępstw związanych z ubezpieczeniami na życie. Klienci najczęściej kłamią o stanie swojego zdrowia. Towarzystwa są oszukiwane także przez pośredników.
Polska Izba Ubezpieczeń wylicza, że w 2008 r. wykryto 2,5 tys. przestępstw związanych z ubezpieczeniami majątkowymi na kwotę 52,5 mln zł. To o 15 proc. mniej niż w 2007 r., a wartościowo o 28 proc. Jeśli chodzi o ubezpieczenia na życie, to ujawniono 89 zdarzeń na kwotę 3,6 mln zł, o blisko
190 proc. więcej niż w 2007 r. PIU przygotowuje system wymiany informacji między towarzystwami. Ma to zwiększyć wykrywalność oszustw.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA