Finanse

Program pomocy dla Polski wschodniej wreszcie przyspieszył

Jednak największe projekty, warte kilka miliardów złotych, będą realizowane dopiero w 2011 roku
– Podpisaliśmy już umowy na 25 proc. z 2,8 mld euro wsparcia z programu „Rozwój Polski wschodniej” – poinformował wczoraj Dariusz Szewczyk, wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która wprowadza program w życie.
– W przyszłym roku powinniśmy już zawrzeć umowy na 100 proc. funduszy na lata 2007 – 2013. To znaczne przyspieszenie w tym programie – podkreślał prezes. [wyimek][srodtytul]430 mln zł[/srodtytul] trafiło do beneficjentów programu "Rozwój Polski wschodniej"[/wyimek]
Nie oznacza to jednak, że od razu wszystkie projekty, które uznano za kluczowe dla rozwoju Polski wschodniej, wejdą w fazę realizacji. Największy z nich – budowa sieci szerokopasmowej w pięciu województwach (lubelskim, podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim), wart ok. 1 mld zł, – wciąż jest na etapie przygotowań dokumentacji. – Ale to bardzo rozległy projekt, zaangażowanych jest tu wiele podmiotów – wyjaśnia Agnieszka Kapciak, dyrektor z resortu rozwoju regionalnego. Dodaje, że w 2010 r. powinny ruszyć przetargi, a prace inwestycyjne (m.in. położenie 10 tys. km światłowodów) – w 2011 r. Także dopiero w 2011 r. rozpoczną się roboty w kilku dużych projektach drogowych, np. na budowie mostów na Wiśle w Kamieniu i w Połańcu (w sumie ok. 600 mln zł) czy budowie obwodnic trzech miast na trasie Warszawa – Augustów (ponad 300 mln zł). Dyrektor Szewczyk jest za to bardzo zadowolony z innych elementów programu. Bardzo dobrze idą pieniądze na wsparcie uczelni, centrów obsługi inwestorów, klastrów, przygotowanie terenów inwestycyjnych czy nawet przedsięwzięcia komunikacyjne w miastach. – Wkrótce ruszy też program reporęczeń dla funduszy poręczeniowych z terenu Polski Wschodniej. Budżet na to działanie to 100 mln zł.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA