Sztuka

Aukcja w Desie Unicum - podsumowanie

„Lutnista” Leona Wyczółkowskiego
materiały prasowe
Podczas grudniowej aukcji w DESIE Unicum sprzedano dwa dzieła w cenach powyżej 400 000 zł. Najdroższy był „Lutnista” Leona Wyczółkowskiego (450 000 zł), nieco taniej (za 430 000 zł) wylicytowano „Autoportret z zamkiem w tle” pędzla Jacka Malczewskiego
Nowych właścicieli znalazły też m.in.: prace Zygmunta Menkesa, Józefa Chełmońskiego oraz Antoniego Kozakiewicza. Nabywców znalazło również wiele dzieł w zakresie cenowym 20 – 100 000 zł, których popularność wzrosła w czasie kryzysu.
Zainteresowanie zgromadzonych wzbudziły płótna Zygmunta Menkesa – nabywców znalazły wszystkie 4 wystawione dzieła tego autora. Najbardziej emocjonująca była licytacja obrazu „Kobieta upinająca włosy” – cenę wywoławczą przelicytowano niemal dwukrotnie, z 26 000 zł do 51 000 zł. „Wypuszczanie gołębi” sprzedano za 36 000 zł, „Letnie popołudnie” za 24 000 zł a „Śpiewaczkę” za 50 000 zł. Podobne przebicie ceny miało miejsce w przypadku malowniczego „Pont Neuf w Paryżu” pędzla Jakuba Zuckera, obraz wylicytowano za 31 000 zł, z wywoławczych 15 000 zł. Sprzedało się kilka doskonałych prac dedykowanych dla wytrawnych kolekcjonerów. „Słodki ciężar” Antoniego Kozakiewicza po długiej i emocjonującej licytacji sprzedano za 51 000 zł, a dekoracyjny obraz „Dziewczyna z opałką” Apoloniusza Kędzierskiego znalazł nowego właściciela za prawie 2,5-krotność ceny wywoławczej, 18 000 zł. Nabywcę znalazła również XVIII-wieczna srebrna cukiernica skrzynkowa z Torunia, w której ściankach osadzono 7 cennych medali i monet srebrnych (cena wylicytowana 16 000 zł).
Trudne warunki pogodowe nie zniechęciły kolekcjonerów do zakupów – część z nich zdecydowała się na licytowanie wybranych przez siebie dzieł przez telefon. Wszystkie obiekty można zobaczyć na [link=http://www.desa.pl]www.desa.pl[/link] oraz w galerii. Czytaj też: [link=http://www.rp.pl/artykul/403246.html?preview=tak]DESA Unicum interaktywnie[/link] Zapraszamy do obejrzenia Przewodników Aukcyjnych w formie video prezentacji, na YouTube.com, eksperci DESY Unicum opowiadają o historii wybranych obrazów oraz ich autorach. 14 Józef Chełmoński (1849 Boczki k. Łowicza – 1914 Kuklówka na Mazowszu) CZWÓRKA , 1885 R. olej/płótno, 45,5 x 77 cm sygnowany i datowany l. d.: ‘JOZEF CHELMONSKI 1885’ 42 Roman Kochanowski (1857 Kraków – 1945 Freising, Bawaria) PEJZAŻ Z CZERWONYM DACHEM olej/płótno naklejone na deskę, 22,5 x 13,5 cm 10 Wojciech Weiss (1875 Leorda w Rumunii – 1950 Kraków) AUTOPORTRET PRZY SZTALUD ZE olej/płótno, 65 x 50 cm sygnowany p. d.: 'W. Weiss' 52 Rafał Malczewski (1892 Kraków – 1965 Montreal) MASZYNA akwarela, tusz/papier, 41 x 51 cm (w świetle passe - partout) 53 Teodor Axentowicz (1859 Braszow – 1938 Kraków) AK T pastel/karton, 92 x 51 cm sygnowany p. d.: ‘T. Axentowicz’

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL