Biznes

Skarb państwa sprzedaje PKSy które chcą przejąć gminy

Siedem mazowieckich PKS-ów ma zostać sprzedanych w drodze negocjacji. Chętni do ich przejęcia mają się zgłaszać do 4 grudnia. Związkowcy zapowiadają, że podejmą wszelkie działania by doprowadzić do komunalizacji firm
Spośród siedmiu wystawionych na sprzedaży spółek tylko dwie zeszły roku zakończyły na plusie. Były to PKS Mława, który zarobił 500 tys. zł i PKS Płock, którego wynik netto wyniósł 100 tys. zł. Reszta spółek rok 2008 zakończyła zbilansowanie wydatków i przychodów lub na niewielkim minusie. Wyjątkiem jest Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Mińsku Mazowieckim — spółka w zeszłym roku straciła 200 tys. zł.
We wszystkich przypadkach Skarb Państwa jest właścicielem 100 proc. akcji spółek, jednak do nabycia jest zaledwie 85 proc. Resztę zgodnie z ustawą mogą nieodpłatnie przejąć pracownicy. Związki zawodowe domagają się komunalizacji spółek. Z roszczeniem wystąpili, kiedy pod koniec listopada minister zgodził się na komunalizację PKS Łosice, mimo, że wcześniej i ta spółka miał zostać sprzedana.
Jak przyznają związkowcy w przypadku 7 PKSów marszałkowie odmówili ich przejęcia. Zainteresowane tym były powiaty, jednak zgłosiły się za późno. Resort Skarbu deklaruje, że jeżeli do sprzedaży nie dojdzie — powróci do koncepcji komunalizacji.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL