Biznes

Polkomtel, PTC i P4 mogły działać nielegalnie

Bloomberg
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął kontrolę uoperatorów komórkowych - Polkomtela, PTC i P4. Sprawa ma najprawdopodobniej związek ze spółką Mobile TV, utworzoną wspólnie także przy udziale Centertela - podały serwisy rpkom.pl i telepolis.pl
- To prawda, że weszliśmy z policją do siedzib firm Polkomtel, P4, PTC oraz Info-TV-FM oraz NFI Magna Polonia. Przeszukania trwają. To rzadka praktyka, korzystamy z niej 2-3 razy do roku. Na przeszukanie musi zgodzić się Sąd Ochrony Konkurencji i konsumentów. Tak też było w tym przypadku - powiedziała Małgorzata Cieloch.
- Nie prowadzimy kontroli na wniosek, ale korzystając z informacji jakie mamy, wszczynamy je z urzędu - dodała. - Sprawdzamy, czy na rynku telewizji mobilnej nie doszło do niezgodnego z prawem porozumienia - powiedziała pytana, czego dokładnie szuka urząd w biurach operatorów.
Kontrola urzędu ma najprawdopdobniej związek z TV Mobile, spółką, którą rok temu utworzyły Polkomtel, PTC, PTK Centertel i P4. Cieloch nie chciała jednak tego skomentować. Utworzony specjalnie wehikuł startował w przetargu na częstotliwości umożliwiające świadczenie usług telewizji mobilnej w standardzie dvb-h. Przegrała jednak z Info-TV-FM, kontrolowanym przez giełdowy fundusz NFI Magna Polonia. Info-TV-FM zaoferował za koncesję 15 mln zł i jest dziś hurtownikiem usługi mobilnej telewizji. Powodzenie projektu zależy od tego, czy operatorzy zechcą skorzystać z oferty tej firmy. Jak do tej pory żadna sieć komórkowa nie zdecydowała się na udział w trwającym pilotażu usługi. Uczestniczą w nim natomiast platformy satelitarne i sieci kablowe. Jedną z barier, uniemożliwiających sieciom komórkowym współpracę z Info-TV-FM może być fakt, że są udziałowcami Mobile TV. Teoretycznie Mobile TV nie prowadzi działalności konkurencyjnej wobec Info-TV-FM. Jednak w dalszym ciągu prowadzi spór z Urzędem Komunikacji Elektronicznej o zasadność wyroku w przetargu na rezerwację częstotliwości dla dvb-h. Podjęcie współpracy z Info-TV-FM mogłoby oznaczać w tej sytuacji konflikt interesów. Dlatego nie jest wykluczone, że to któryś z operatorów komórkowych zwrócił UOKiK-owi uwagę na rolę Mobile TV w blokowaniu rozwoju usługi mobilnej telewizji w standardzie dvb-h, ograniczające konkurencję. Podobnych przykładów daleko szukać nie trzeba. P4, operator sieci Play, miało poinformować urząd antymonopolowy o sprawie umowy o roamingu krajowym, którą podpisało z Polkomtelem (sieć Plus). Umowa przewidywała wyłączność współpracy między operatorami, co utrudniało P4 wynegocjowanie lepszych stawek w rozliczeniach z Polkomtelem. UOKiK zajął się sprawą, stwierdził występowanie niedozwolonych klauzul w kontrakcie, a operatorzy podpisali porozumienie znoszące zapis o wyłączności. - To, że jesteśmy udziałowcem Mobile TV w niczym nie ogranicza naszych działań. Gdybyśmy chcieli, moglibyśmy w każdej chwili nawiązać współpracę z Info-TV-FM- zapewnia tymczasem Marcin Gruszka, rzecznik P4. Telepolis.pl podaje, że kontrola u operatorów ma związek z doniesieniem spółki Info-TV-FM na zmowę operatorów. Według osoby związanej z Info-TV-FM, spółka ta wyda wkrótce komunikat w tej sprawie. - To nie my zadenuncjowaliśmy MobileTV. U nas też była kontrola - powiedział nasz rozmówca, prosząc o anonimowość. Według niego UOKiK prowadzi kontrolę z urzędu i nie jest to jeszcze postępowanie. O kontroli u operatorów poinformowały jako pierwsze dziś rano serwisy [link=http://www.telepolis.pl" target= "_blank"]telepolis.pl[/link] i [link=http://www.rpkom.pl" target= "_blank" ]rpkom.pl [/link]. [srodtytul] Polkomtel rozważa doniesienie do prokuratury na UOKiK[/srodtytul] Zarząd Polkomtela zatwierdził oświadczenie w sprawie kontroli, którą przeprowadził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w towarzystwie policji w siedzibie spółki - dowiedziała się "Rz".
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL