Biznes

Polnord zbuduje elektrownię w Afryce

Giełdowy deweloper chce wejść w biznes energetyczny. Na początku – w Nigerii
Z naszych informacji wynika, że kontrolowana przez Ryszarda Krauzego spółka jest członkiem konsorcjum europejskich firm, które są gotowe wybudować w Nigerii opalaną węglem elektrownię.
Rząd tego kraju chce rozwijać energetykę opartą na spalaniu węgla i oferuje inwestorom gotowym wejść w ten biznes znaczne ulgi podatkowe. Obecnie około dwóch trzecich energii elektrycznej w Nigerii pochodzi ze spalania przede wszystkim ropy i gazu ziemnego. Wstępne rozmowy już się rozpoczęły – przedstawiciele konsorcjum, ze Sławomirem Zakrzewskim, doradcą zarządu Polnordu na czele, spotkali się z minister górnictwa Nigerii Diezani Alison-Madueke.
Nasze informacje potwierdził Wojciech Ciurzyński, prezes spółki. – Prowadzimy rozmowy na ten temat – poinformował, podkreślając, że jest jeszcze za wcześnie, by wchodzić w szczegóły. Nie wiadomo, jaka rola przypadłaby Pol-nordowi w całym przedsięwzięciu. Podczas gdy wokół zagranicznego przedsięwzięcia Pol-nordu jest mnóstwo niewiadomych, coraz bliżej jest rozstrzygnięć w sprawie najważniejszej inwestycji spółki w najbliższych latach – zagospodarowania gdańskiej Wyspy Spichrzów. Deweloper jest o krok od podpisania umowy z miastem na realizację projektu. Gdańsk będzie miał 50 proc. udziałów w przedsięwzięciu, w zamian wniesie grunty. – Działka ma ponad 2,5 hektara i jest zlokalizowana w najbardziej atrakcyjnej części Gdańska. Chcemy wybudować tam około 20 tys. mkw. powierzchni użytkowo-mieszkalnej, 10 tys. mkw. biur i 10 tys. mkw. w części hotelowej – zapowiada Ciurzyński. Prace budowlane mają ruszyć w 2011 roku. Wartość inwestycji to około 0,5 mld zł.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL