Banki

Kolejne kredyty z EBOiR

W 2010 roku bank pożyczy polskim instytucjom co najmniej 400 mln euro
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju rozmawia z dwoma kolejnymi bankami na temat linii kredytowych na kwotę 50 – 100 mln euro. Spodziewam się, że transakcje zostaną sfinalizowane w pierwszym kwartale przyszłego roku – poinformował Peter Reiniger, dyr. EBOiR na Europę Środkową.
Wczoraj Bank Millennium podpisał umowę pożyczki w wysokości 100 mln euro, która zostanie przeznaczona na akcję kredytową dla małych i średnich przedsiębiorstw. – Udało nam się podpisać umowę na bardzo korzystnych warunkach. Mam nadzieję, że to początek dalszej współpracy – powiedział Bogusław Kott, prezes Banku Millennium. Dodał, że to także dobry sygnał przed planowaną emisją akcji z prawem poboru, z której bank chce pozyskać 1 mld zł. Negocjacje w sprawie pożyczki trwały prawie rok.
Jest to najwyższy kredyt, jaki w tym roku EBOiR udzielił polskim bankom. Podobne linie kredytowe na finansowanie działalności leasingowej otrzymały w tym roku Europejski Fundusz Leasingowy w kwocie 70 mln euro oraz BZ WBK, który dostał linię kredytową w wysokości 50 mln euro. Łącznie w tym roku EBOiR pożyczył polskim instytucjom ponad 400 mln euro, m.in. firmom z branży IT i telekomunikacyjnej oraz energetycznej. – W przyszłym roku ta kwota nie powinna być mniejsza. Są już następne projekty czekające w kolejce – zapowiada Peter Reiniger. Pożyczki są udzielane na zasadach komercyjnych, odzwierciedlających warunki rynkowe w danym kraju. Pomoc dostały także polskie firmy działające w innych krajach regionu, np. Asseco, Cersanit prowadzące działalność na Ukrainie. W całym regionie w tym roku EBOiR zainwestował 1,6 mld euro.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL