fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

E-matura, czyli egzamin w sieci

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Pięć tysięcy maturzystów przez Internet będzie zdawać próbny egzamin z matematyki
Uczniowie w 200 szkołach w całym kraju w czwartek o godz. 9 na 170 minut zasiądą przed komputerami podłączonymi do Internetu, by sprawdzić swoją wiedzę przed egzaminem. "E-maturę z matematyki" przygotowali pracownicy Politechniki Łódzkiej, do której zgłaszały się chętne szkoły. Udział w próbie jest dla nich bezpłatny.
- Próbny egzamin zdawany przy komputerze będzie mniej stresujący niż tradycyjny – uważa Michał Suderowicz z klasy informatycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 w Łodzi. Wyniki będą znane już w piątek, bo poprawność rozwiązań sprawdzi program komputerowy przygotowany w Politechnice Łódzkiej. Przebieg próby będzie obserwować Centralna Komisja Egzaminacyjna, która wraz z MEN patronuje przedsięwzięciu.
Czy za kilka lat wszyscy uczniowie będą zdawać maturę on line? – Potrzebujemy dekady na przeprowadzenie zmian legislacyjnych, zakup odpowiedniej liczby komputerów oraz zainstalowanie szerokopasmowych łączy internetowych – wylicza dr Henryk Szaleniec, szef projektu e-ocenianie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Jednak zdaniem dr. Jacka Stańdy z Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki Politechniki Łódzkiej dziś zostanie zrobiony pierwszy krok w kierunku powszechnej e-matury. – Kolejnym mogłoby być przeprowadzenie drugiej tury egzaminu z matematyki – proponuje. – Taką maturę zdaje kilkaset osób, które nie przyszły w terminie z powodu choroby lub wypadków losowych. Egzamin jest przez to bardzo drogi. W tym roku szkolnym ministerstwo wyda 15 mln zł na przeprowadzenie pierwszej od ćwierćwiecza obowiązkowej matury z matematyki. Czy powszechny e-egzamin byłby tańszy? – Jest za wcześnie, by mówić o konkretach i podawać przybliżone koszty – odpowiada Grzegorz Żurawski, rzecznik MEN. Prof. Sławomir Wiak, dziekan Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ, proponuje, by maturę on-line wprowadzać stopniowo, zaczynając od przedmiotów ścisłych: – Szkoły już teraz uporałyby się z maturą z fizyki, która nie jest obowiązkowa i chętnych do jej zdawania jest niewielu. Natomiast dr Szaleniec jest zwolennikiem wprowadzenia na początku egzaminów on line w szkołach podstawowych. – Jeśli wystąpią kłopoty techniczne i zakłócą egzamin, jego wynik nie będzie miał wpływu na dalszą edukację uczniów. Na kolejnych etapach oceny decydują o przyjęciu do szkół ponadgimnazjalnych i wyższych – dodaje dr Szaleniec. – Poza tym nie wszyscy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w równym stopniu posługują się komputerem, a młodsi obcują z nim niemal od kołyski. Tradycyjna próbna matura z matematyki odbędzie się 3 listopada.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA