fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

NSA w nowej siedzibie już oficjalnie

Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
Prezes, czterech wiceprezesów oraz 82 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego ma do dyspozycji nowoczesny gmach
Wybudowany w latach 2006 – 2008 budynek ma 14,5 tys. mkw., dziewięć kondygnacji nadziemnych i dwie podziemne oraz 250 pomieszczeń, w których pracuje ok. 400 pracowników. Na parterze znajduje się siedem sal rozpraw. Pierwsze posiedzenia odbyły się 26 lutego.
Prezydent RP Lech Kaczyński oraz prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego prof. Janusz Trzciński wspólnie przecięli biało-czerwoną wstęgę, dokonując symbolicznej inauguracji nowego gmachu – Ten akt jest zwieńczeniem długiej drogi, jaką przeszło w Polsce sądownictwo administracyjne – powiedział Lech Kaczyński, przypominając jego historię. W opinii prezydenta RP przyjęty w Polsce model dwuinstancyjny się sprawdził.
Prezes NSA zwracał uwagę, że sądy administracyjne kontrolują właściwie wszystkie akty administracji publicznej. – Nie we wszystkich jednak urzędach reakcja na orzeczenia sądów jest właściwa – mówił Trzciński. Znaczące efekty przyniosła reforma z 2004 r., po której oczekiwanie na sprawę w wojewódzkim sądzie administracyjnym skróciło się z ok. trzech lat w 2003 r. do pięciu miesięcy obecnie. Za to dwukrotnie większy wpływ skarg kasacyjnych, stopień skomplikowania i coraz większe znaczenie prawa europejskiego wydłużyły do 13 miesięcy czas czekania na sprawę w NSA. Sytuację mają poprawić nowe etaty sędziowskie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA