fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Słabe euro zaszkodziło Nestle

79,5 mld franków wyniosły w ciągu trzech kwartałów przychody właściciela marki Winiary i Nałęczowianka. Były o 2,2 proc. niższe niż przed rokiem
Negatywny wpływ na sprzedaż szwajcarskiego koncernu Nestle, jednego z największych producentów żywności na świecie, miał słabnący popyt na butelkowaną wodę oraz niekorzystny kurs euro do franka. Przychody oddziału Nestle Waters zmniejszyły się od stycznia do września 2009 r. o 2,3 proc. Słabsza niż przed rokiem była także sprzedaż słodyczy Nestle (spadek o 1,6 proc.) oraz odżywek (o 1,5 proc.). W górę poszła natomiast sprzedaż, m.in. karmy dla zwierząt (o 3,2 proc.).
Koncern nie podaje kwartalnych wyników dla oddziału Polsce. W pierwszej połowie roku przychody ze sprzedaży Nestlé Polska przekroczyły 1,2 mld zł. Były o 18 proc. wyższe niż przed rokiem. Szwajcarzy zapowiedzieli, że przeznaczą w tym roku 7 mld franków na program skupu akcji. Rok temu wydali na ten cel 4 mld franków. Koncern ogłosił także, że w ciągu najbliższych 10 lat zainwestuje 110 mln franków w rozwój produkcji kakao. Jak tłumaczy, brak surowca powoduje, że rosną koszty działalności firm, które je przetwarzają (Nestle jest w czołówce tych, które wykorzystują najwięcej kakao na świecie).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA