fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Spadki w leasingu są coraz mniejsze

Udział leasingu ruchomości w finansowaniu inwestycji ogółem spadł. Według szacunków o ok. 10 pkt proc. i wynosi ok. 23 proc.
Rzeczpospolita
Branża sfinansowała do września zakupy przedsiębiorstw na kwotę prawie 17 mld zł
Wartość finansowania udzielonego firmom wciąż się zmniejsza, ale spadki wyhamowują – wynika z danych Związku Polskiego Leasingu (ZPL). Jeszcze po I półroczu tego roku w porównaniu z sześcioma miesiącami 2008 r. spadek wyniósł 38 proc.
Po trzech kwartałach 2009 r. wobec trzech kwartałów ubiegłego roku sięga prawie 34 proc. Jak podał ZPL, wartość środków oddanych w leasing wyniosła 16,8 mld zł wobec ponad 25 mld zł przed rokiem. – Trzeci kwartał potwierdził, że znaczący spadek obrotów na rynku leasingu został już zahamowany. W ostatnich trzech miesiącach oddano do użytkowania o 21,5 proc. mniej przedmiotów leasingu niż rok wcześniej – mówi Andrzej Sugajski, dyrektor Związku Polskiego Leasingu.
Mocniej spada finansowanie ruchomości (m.in. auta, maszyny) niż nieruchomości. Firmy leasingowe sfinansowały ruchomości na kwotę prawie 14 mld zł – o 35 proc. mniej niż przed rokiem. Z kolei w przypadku leasingu nieruchomości jest to wartość 1,8 mld zł i spadek o mniej niż jedną czwartą. – Podobnie jak w I półroczu najgorsze wyniki odnotowano w leasingu ciągników siodłowych oraz naczep i przyczep. W III kwartale nastąpił wzrost o 11 proc. obrotów na rynku leasingu pojazdów ciężarowych o ładowności do 3,5 t. To efekt wystąpienia Ministerstwa Finansów do Komisji Europejskiej z wnioskiem o wprowadzenie czasowego ograniczenia w możliwości odliczania VAT od paliwa dla samochodów z kratką, jak również utrzymania niepełnego odliczania VAT od nabycia tego rodzaju samochodów. Chętni na kupno tak przerobionych aut postanowili zrobić to jeszcze w tym roku. – Opublikowana w ostatnim czasie informacja, że Komisja już zaakceptowała pierwszy z tych wniosków, spowoduje, iż ta część rynku będzie motorem napędowym leasingu także w IV kwartale – mówi Andrzej Sugajski. Wyraźne zahamowanie spadku obrotów odnotowano także w rynku leasingu maszyn i urządzeń przemysłowych. Do trzech grup przedmiotów o dodatnim tempie w I półroczu (maszyny rolnicze, sprzęt medyczny oraz gastronomiczny) dołączył segment leasingu maszyn do produkcji z tworzyw sztucznych i obróbki metalu. Tempo spadku po trzecim kwartale na rynku maszyn i urządzeń przemysłowych było o połowę niższe niż po pierwszych sześciu miesiącach tego roku. Zdaniem leasingodawców ostatni kwartał może się okazać najlepszy w tym roku. Wartość rynku na koniec 2009 r. ma spaść w sumie o ok. 30 proc., do ponad 23 mld zł. Sukcesem będzie, gdy finansowanie sięgnie 25 mld zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA