fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

300 mln obrotów w pierwszym roku działalności

Włoski Alior Bank jest kolejnym bankiem, który wprowadza do oferty faktoring
Od niedawna ten produkt ma HSBC Bank oraz Deutsche Bank PBC. Mocno rozwija go także Kredyt Bank. W drugim kwartale przyszłego roku także BOŚ zacznie skupować faktury.
— Decyzja o tym, że faktoring znajdzie się w ofercie banku zapadła jeszcze zanim Alior Bank rozpoczął działalność na rynku bankowości polskiej. Nie wyobrażaliśmy sobie wprowadzenia usługi bez odpowiedniego systemu umożliwiającego klientom elektroniczny dostęp do informacji o wierzytelnościach nabytych przez bank — mówi Artur Maliszewski, wiceprezes Alior Banku. W maju bank podpisał już umowę z dostawcą takiego systemu. Jego wdrożenie nastąpi na przełomie listopada i grudnia i wtedy też pojawi się w ofercie banku ten produkt. Na początek będzie to faktoring niepełny (bez przejęcia ryzyka niewypłacalności dłużnika) oraz odwrotny (finansowanie faktur wystawionych przez dostawców klienta). — Faktoring w Polsce jest produktem, z którego korzysta coraz więcej firm, obecnie jest to pewnie blisko 5 tys. klientów. Kryzys powoduje wśród przedsiębiorców wzrost zainteresowania faktoringiem — tłumaczy decyzję Artur Maliszewski.
W pierwszym roku bank chce osiągnąć obroty na poziomie 300 mln zł. W bankach w odróżnieniu od większości wyspecjalizowanych firm faktoringowych (zresztą zwykle też bankowych) obroty rosną. W przypadku ośmiu banków wzrosły o 26 proc. w ciągu trzech kwartałów w porównaniu z takim samym okresem 2008 r. W firmach faktoringowych spadły o 13 proc. W sumie 11 firm faktoringowych i osiem banków wykupiło wierzytelności na kwotę 34,6 mld zł (spadek w skali roku o 2 proc.).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA