fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Przedszkolaki i „Błękitna rapsodia”

ROL
Gdy kret gra na klarnecie, a karpie na harfie to musi być wesoło. I tak jest w tym rewelacyjnym zbiorze wierszy dla dzieci opowiadającym o muzyce i instrumentach.
Każda z wesołych rymowanek Izabelli Klebańskiej w tomiku „Muzyczna zgraja” jest pięknie zilustrowana akwarelowymi, roztańczonymi zwierzakami Małgorzaty Flis i, co najważniejsze, zobrazowana muzyką zebraną na dołączonej do książki płycie CD.
I tak, wiersz o tym, że „gdy kret grał na klarnecie, to nie myślał o bożym świecie” (i miał zamknięte oczy przez co nie mógł widzieć ślicznych, tańczących przed nim myszek), muzycznie obrazuje „Błękitna rapsodia” Gershwina. Nie można było trafić lepiej - utwór rozpoczyna przecież słynne glissando wykonywane na klarnecie. Do wiersza „Koncert w kurniku” dopasowano bardzo odważnie „Taniec z szablami” Chaczaturiana, a do „Kameleon i akordeon” - Suitę Hiszpańską Isaaca Albeniza. Na 27 wierszyków przypada tyle samo klasycznych utworów muzycznych. Autorką tego wyboru jest autorka wierszy. Klebańska, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, tworzy scenariusze teledysków i programów telewizyjnych dla dzieci takich jak „Tut turu”, „Miganki”, „Piosenkarnia”. Wydała książeczki „Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada” oraz „Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie”. Jej ostatnią propozycję dla najmłodszych - „Muzyczną zgraję”, polecam bez wahania.
[ramka] [b]„Muzyczna zgraja”[/b] Izabela Klebańska il. Małgorzata Flis Wydawnictwo Literatura Łódź 2009[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA