fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Dzieci z Afganistanu potrzebują szkół

Plakat kampanii „Akcja edukacja”
Rzeczpospolita
Polska Akcja Humanitarna rozpoczęła we wrześniu 2009 r. drugą edycję „Akcji edukacja”. Kampania ma zwrócić uwagę na problem braku dostępu do edukacji w regionach dotkniętych konfliktami zbrojnymi i umożliwić zebranie środków na przeciwdziałanie temu problemowi.
„Akcja edukacja” ruszyła w Światowym Dniu Walki z Analfabetyzmem. A jest z czym walczyć – statystyki podają, że 776 milionów dorosłych na świecie to analfabeci, dwie trzecie z nich to kobiety.
Analfabetyzm jest ogromnym problemem przede wszystkim w krajach, w których trwają konflikty zbrojne i panują groźne choroby. W Afryce subsaharyjskiej kryzys edukacyjny związany jest głównie z wysoką umieralnością cierpiących na AIDS. Choroba ta zabiła m.in. ogromną liczbę nauczycieli, część dzieci nie ma więc od kogo się uczyć. Gwałtowny przyrost naturalny w niektórych krajach rozwijających się to kolejna przeszkoda utrudniająca zorganizowanie efektywnego systemu szkolnictwa. Wiele ubogich państw niemal wcale nie inwestuje w edukację, a koszty nauki wciąż rosną. Dlatego PAH od lat przygotowuje projekty, dzięki którym dzieci w najbiedniejszych krajach świata mają szansę na naukę: odbudowuje szkoły, dystrybuuje wyprawki szkolne, organizuje zajęcia pozwalające zdobyć lub rozwinąć umiejętności zawodowe. Jak twierdzą eksperci, edukacja jest bowiem jednym ze sposobów ograniczania skrajnego ubóstwa.
W drugiej edycji „Akcji edukacja” fundacja zdobywa środki na zapewnienie jak największej liczbie dzieci w Afganistanie dostępu do edukacji oraz budowanie w Polsce świadomości skali problemu na świecie. – Chcemy przekonać Polaków, że warto się włączyć w wyrównywanie globalnych nierówności szans edukacyjnych i ogólniej – w zagraniczną pomoc humanitarną – przekonują organizatorzy. [i]Aby wesprzeć kampanię „Akcja edukacja”, wystarczy wysłać wiadomość o treści POMOC na numer: 7261 w sieci: Heya, Orange, Plus, Play i Era. Dla dzieci z Afganistanu przeznaczone zostaną środki ze sprzedaży ołówków (za 2 zł) dostępnych w sklepiku internetowym www.sppah.org.pl. Można też wpłacać pieniądze na konto bankowe: 41 1060 0076 0000 3310 0016 1001.[/i] Więcej informacji w Internecie na stronie [link=http://www.pah.org.pl]www.pah.org.pl[/link] i [link=http://www.akcjaedukacja.pl]www.akcjaedukacja.pl[/link].
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA