fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Rynek stali ożywi się już w przyszłym roku

Sytuacja producentów będzie zależeć ostatecznie od cen rudy żelaza. Jej dostawcy, w tym Vale, Rio Tinto czy BHP Billiton, ustalają je z największymi klientami.
Rzeczpospolita
Zużycie stali na świecie skoczy w przyszłym roku o ponad 9 proc., wyrównując z nawiązką tegoroczny spadek o 8,6 proc. – uważają eksperci Światowego Zrzeszenia Stali (WSA).
Spadek rynku w tym roku także będzie mniejszy od prognozowanego wcześniej dzięki szybkiemu rozwojowi gospodarki Chin.
W prognozie na 2010 r. organizacja producentów stali przewiduje wzrost popytu o 9,2 proc., do 1,206 mld ton, wcześniej zakładano 1,104 mld. Recesja mocno zmniejszyła apetyty klientów na wyroby ze stali, powodując pogorszenie bilansów firm hutniczych. Tylko w Chinach wytop szedł pełną parą, bo władze realizowały plan pobudzania gospodarki nakładami na infrastrukturę. Na kraj ten przypada prawie połowa światowej produkcji, w tym roku popyt na stal wzrośnie tam o 18,8 proc., do 526 mln ton – podkreśla WSA. Wcześniej spodziewała się spadku popytu o 5 proc.
Analitycy podchodzą jednak sceptycznie do możliwości utrzymania przez Chiny tak dużego wzrostu popytu. Zastanawiają się także, ile w tym jest popytu spekulacyjnego, a ile rzeczywistego zapotrzebowania na stal. Według Li Shijuna, wiceszefa chińskiej organizacji producentów żelaza i stali CISA, prognoza dla Chin może być zawyżona, bo nie uwzględniono w niej zapasów wyrobów gotowych. Wiele chińskich firm gromadziło je po wykorzystaniu wszystkiego w zeszłym roku, stąd tegoroczna produkcja może wzrosnąć mniej – uważa Li. Potwierdzeniem tego jest zachowanie hut, które od sierpnia obniżają ceny swych wyrobów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA