fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Sprzedaż monet i banknotów tylko na aukcjach

Monety kolekcjonerskie z banku centralnego cieszą się dużym powodzeniem na rynku numizmatycznym.
Dziennik Wschodni
NBP ogłosił, że od 2010 r. sprzedaż srebrnych i złotych monet oraz banknotów będzie prowadzona tylko na internetowych aukcjach
Będą się one odbywały w serwisie www.kolekcjoner.nbp.pl. Rejestracja zainteresowanych zacznie się już w listopadzie 2009 r.
Tymczasem wczoraj kilkaset osób ustawiło się w kolejce przed siedzibą NBP, który rozpoczął sprzedaż monet upamiętniających ks. Jerzego Popiełuszkę. Przedstawiciele NBP podkreślają, że dzięki zmianie systemu sprzedaży monet równe szanse mają mieć zarówno kolekcjonerzy, jak i firmy pośredniczące dotychczas w sprzedaży na mocy umów z NBP. Ale może to też oznaczać znaczne zmniejszenie udziału w rynku tych ostatnich. – Dotychczas większa część nakładów monet rozchodziła się wśród firm numizmatycznych, przez co większość kolekcjonerów była zmuszona zaopatrywać się na rynku wtórnym, kupując monety znacznie drożej – przekonuje Jacek Polkowski z biura prasowego NBP.
Przyjęte przez NBP rozwiązanie budzi sporo obaw. Spośród około 50 tys. kolekcjonerów wielu to osoby starsze, które z Internetu nie korzystają. – Te osoby będą musiały kilkakrotnie odwiedzić oddział NBP w celu rejestracji, złożenia oferty, sprawdzenia, czy wygrała, i odbioru monety – zwraca uwagę Mariusz Jakimiuk, współwłaściciel serwisu numizmatyczny.pl. Natomiast kolekcjonerzy obawiają się, że NBP wprowadza aukcje, by sprzedawać monety drożej. Bo taki może być dla klientów efekt licytacji.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA