fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Napływ kapitału na giełdę w sierpniu największy od czterech lat

"Forum Relacji Inwestorskich" GG Parkiet
Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński Kuba Kamiński
W sierpniu zagraniczni inwestorzy zwiększyli swoje zaangażowanie na warszawskiej giełdzie o 399 mln euro. To najwięcej od września 2005 r. – wynika z najnowszych danych NBP
Drugi miesiąc wakacji charakteryzował się wyjątkowo wysokimi obrotami na GPW. Wyniosły one ponad 32 mld zł. Jedną z przyczyn była sprzedaż przez resort skarbu tzw. resztówek – niewielkich pakietów akcji giełdowych spółek. Ministerstwo upłynniło przede wszystkim resztówki w bankach. Dane NBP wskazują, że w dużej części nabywcami byli inwestorzy z zagranicy.
NBP podał też dane o saldzie obrotów bieżących bilansu płatniczego w sierpniu. Polska zanotowała 69 mln euro deficytu. Dane okazały się nieco lepsze od oczekiwań ankietowanych przez nas analityków. Średnia ich prognoz wskazywała na deficyt rzędu 200 mln euro.
Pesymizm ekonomistów można tłumaczyć niedawną rewizją danych o bilansie płatniczym w pierwszej połowie roku dokonaną przez NBP. Okazało się, że w tym roku Polska nie miała pięciu miesięcy z nadwyżką w obrotach bieżących, ale tylko jeden.
- W porównaniu z sierpniem 2008 r. ujemne saldo rachunku bieżącego poprawiło się o 1 mld mln euro, co było wynikiem przede wszystkim poprawy salda obrotów towarowych i usług – napisał komentarzu NBP.
Poprawa salda handlowego była możliwa dzięki temu, że eksport spadł w mniejszym stopniu niż import. W obu przypadkach pogorszenie było jednak większe od oczekiwań.
Eksport spadł o 22,3 proc. wobec oczekiwań na poziomie 17,5 proc. Import zmniejszył się o 27,9 proc. Ekonomiści prognozowali spadek o 24 proc.
W sierpniu bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce wyniosły 890 mln euro. Niespełna jedna czwarta tej kwoty to zasilenie kapitału polskich spółek przez właścicieli z zagranicy. Niemal 270 mln euro to kredyty udzielone przez inwestorom polskich filii. Niemal połowa inwestycji to kwota zysków wypracowanych w ubiegłym roku przez krajowe firmy, które nie zostały wypłacone za granicę w postaci dywidendy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA