fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Belvedere nadal czeka na decyzję sądu

10 listopada sąd gospodarczy w Dijon ma ostatecznie zdecydować czy przyjmie plan restrukturyzacyjny producenta wódki Sobieski. Poprosił go o uzupełnienie dokumentacji
Decyzja w sprawie przyszłości Belvedere miała zapaść dzisiaj. Za przyjęciem planu opowiedział się m.in. nadzorca sądowy spółki.
- Nie dyskutuję z sądem. Jednak brak decyzji nie ułatwia nam prowadzenia działalności. Rozpoczął się już sezon przedświątecznej sprzedaży wódki, na który potrzebne jest dodatkowe finansowanie. Tymczasem niejasna przyszłość firmy wpływa niekorzystnie na rozmowy z bankami – komentuje Krzysztof Tryliński, dyrektor generalny i główny udziałowiec Belvedere.
Plan naprawczy zakłada, że francusko — polska firma spłaci w ciągu dziesięciu lat całość zadłużenia w wysokości 550 mln euro. Zarząd od dawna spodziewa się, że sąd zaakceptuje jego propozycję. Dlatego rozpoczął rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Jeden ze scenariuszy zakłada wejścia do spółki inwestora finansowego, do którego trafiłoby do 30 proc. udziałów Belvedere. Tydzień temu wejście do spółki zapowiedział także aktor Bruce Willis, od pół roku twarz marki Sobieski.
Belvedere chciałby także sprzedać aktywa niestrategiczne, np. spółkę Marie Brizard produkującą likiery, i skupić się na wytwarzaniu wódki. Kłopoty producenta Belvedere zaczęły się w połowie 2008 r. Spółka wystąpiła do sądu o objęcie ją ochroną po tym, jak okazało się, że właściciele obligacji o zmiennym oprocentowaniu z terminem spłaty na 2013 r. mogą wcześniej upomnieć się o pieniądze. Wiosną tego roku komitet sterujący reprezentujący właścicieli ponad 60 proc. obligacji Belvedere zaproponował własny plan restrukturyzacyjny. Zakłada on, m.in. zamianę części długu na akcję spółki. Komitet złożył także sześć wniosków o upadłość polskich spółek Belvedere. Do tej pory sądy uznały, że nie ma powodów do upadłości pomosów w Łańcucie i Krakowie oraz firmy Sobieski z Warszawy. W przypadku Sobieski Trade wniosek z przyczyn formalnych został zwrócony wnioskodawcy.
W ubiegłym tygodniu obligatariusze zażądali od spółki natychmiastowego ujawnienia wyników za pierwsze półrocze 2009 r. Ich zdaniem są one "podstawowym elementem oceny możliwości osiągnięcia przez Belvedere założeń na 2009 r. przedstawionych w planie naprawczym spółki".
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA