fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poradniki

Odbiorą listy, gdy nas nie ma w domu

Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Rodzina, sąsiedzi i znajomi mogą odbierać naszą korespondencję. Na poczcie za uprawniający do tego specjalny dokument zapłacimy jedynie 21 złotych
Podstawą prawną wydania pełnomocnictwa pocztowego jest [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=171977]rozporządzenie w sprawie warunków wykonywania powszechnych usług pocztowych (DzU z 2004 r. nr 5, poz. 34 ze zm.)[/link]. Przewiduje ono, że pocztowcy mogą doręczać przesyłki lub przekazy pocztowe osobie upoważnionej przez adresata albo na podstawie pełnomocnictwa udzielonego na zasadach ogólnych (piszemy o nim w osobnym tekście), albo na podstawie pełnomocnictwa do odbioru przesyłek lub przekazów pocztowych. To właśnie tzw. pełnomocnictwo pocztowe.
Jak się wyrabia taki dokument? Trzeba iść na pocztę i w obecności jej pracownika złożyć pisemne oświadczenie woli. [b]Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zainteresowany nie jest w stanie poruszać się samodzielnie. Wtedy może złożyć oświadczenie w swoim miejscu pobytu, bo pracownik poczty przyjdzie w tym celu do domu[/b]. Do wystawienia pełnomocnictwa pocztowego będzie potrzebny jeden z następujących dokumentów: dowód osobisty (choćby tymczasowy), paszport, prawo jazdy, inny dokument z fotografią i urzędową pieczęcią z wizerunkiem orła i podpisem posiadacza.
Wystawienie pełnomocnictwa pocztowego nie jest darmowe. Z cennika Poczty Polskiej wynika, że za upoważnienie do stałego odbioru wszystkich lub wskazanych przesyłek i przekazów zapłacimy 21 zł. Za okresowy odbiór w naszym imieniu wszystkich lub wskazanych przesyłek i przekazów zapłacimy 4,5 zł za każdy miesiąc lub jego część. Można też postarać się o pełnomocnictwo do jednorazowego odbioru określonej przesyłki lub przekazu – wtedy musimy na nie wydać 2 zł. Nie ma znaczenia, czy upoważniona osoba jest członkiem naszej rodziny czy np. sąsiadem lub niespokrewnionym znajomym. We wszystkich przypadkach zapłacimy za pełnomocnictwo tyle samo. Cennik pocztowców nie przewiduje tutaj żadnych zniżek. Pełnomocnictwo może wystawić także cudzoziemiec. Ponieważ może on nie mieć żadnego z wymaganych dokumentów, przepisy pozwalają, aby przedstawił jakiś inny dokument potwierdzający jego tożsamość. Pełnomocnictwo pocztowe można też w każdym czasie odwołać, nie ma także przeszkód, aby wystawić je kilku osobom.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA