fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Prawie 4 tysiące mieszkań w centrum

ile za metr lokalu w centralnych dzielnicach
Rzeczpospolita
Jest w czym wybierać, ale ceny w centralnych lokalizacjach – średnio powyżej 9 tys. zł za mkw. – nie zachęcają do inwestowania
[b]Rz: Ile mieszkań jest do kupienia w omawianych dziś dzielnicach Warszawy? Gdzie buduje się najwięcej, a gdzie najmniej i dlaczego?[/b]
[b]Maciej Dymkowski, prezes serwisu Tabelaofert.pl:[/b] Największy wybór nowych mieszkań mamy na Mokotowie. Decydując się na zakup lokalu w tej dzielnicy, możemy wybierać spośród ponad 1200 mieszkań. Znaczenie Mokotowa na mieszkaniowej mapie stolicy – w porównaniu z wiosną – zdecydowanie wzrosło. Dzielnica ta znajduje się obecnie wśród trzech lokalizacji z największym, przekraczającym 10-proc. udziałem w rynku.
Na brak mieszkań nie można też narzekać na Woli i w Śródmieściu. W każdej z tych dzielnic na nabywców czeka ponad 1000 lokali, a udział w podaży to odpowiednio 9,4 i 9,2 proc.
Zdecydowanie skromniej prezentują się Ochota i Żoliborz. Nieco ponad 300 mieszkań w każdej z tych dzielnic to niezbyt wiele. Można więc powiedzieć, że wracamy do sytuacji sprzed kilku lat, kiedy to w obu tych lokalizacjach budowano bardzo mało.
[b]Jaki procent lokali w tych pięciu dzielnicach jest gotowy?[/b]
Obecnie w całej Warszawie nieco ponad 28 proc. mieszkań pozostających w sprzedaży to lokale gotowe. Zdecydowanie poniżej tej średniej plasuje się Mokotów, na którym od zaraz wprowadzić się można do 21 proc. mieszkań.
Z poziomem zbliżonym do warszawskiej średniej mamy do czynienia w Śródmieściu – tutaj wskaźnik wynosi 27,5 proc. Osoby poszukujące swojego M na Woli i Ochocie spotkają się z gotowymi lokalami nieco częściej. W obu tych dzielnicach wskaźnik wynosi nieco ponad 29 proc. Najwięcej gotowych mieszkań – w ujęciu procentowym – czeka na nabywców na Żoliborzu – ponad 30 proc. Pamiętajmy jednak o dość wąskiej ogólnej ofercie w tej lokalizacji.
[b]Ile kosztują nowe lokale w dzielnicach?[/b]
Jeśli chodzi o stawki ofertowe, to na Mokotowie średnio za mkw. trzeba zapłacić 10 683 zł, na Ochocie – 9769 zł, w Śródmieściu –18 243 zł, na Woli – 9124 zł, a na Żoliborzu – 9618 zł za metr.
[b]Co jest charakterystycznego dla projektów w centralnych dzielnicach miasta?[/b]
Dominują wśród nich projekty z segmentu podwyższonego. Znajdziemy wśród nich też inwestycje apartamentowe. Oczywiście przekłada się to na ceny ofertowe. Są one – z wyjątkiem Woli – wyższe od średniej warszawskiej. Jednocześnie widać wyraźne zmniejszenie apetytów deweloperów w porównaniu z wiosną tego roku – wówczas wartości średnie w omawianych dzielnicach przekraczały 10 tys. zł za mkw. Dobra wiadomość dla potencjalnych nabywców jest jednak taka, że czym innym są oczekiwania deweloperów, czym innym ceny mieszkań sprzedanych. Ceny mieszkań sprzedanych w III kwartale br. w Warszawie są niższe od średnich cen ofertowych. Największa różnica widoczna jest w Śródmieściu i na Mokotowie (patrz tabela obok).
[ramka][srodtytul]Opinie deweloperów o inwestycjach w dzielnicach[/srodtytul]
[b]Alicja Dolińska, Dolcan[/b]
– Bliskość ścisłego centrum stolicy oraz dobry układ komunikacyjny mają duży wpływ na decyzję o wyborze mieszkania na Woli. Rynek mieszkań w tej dzielnicy wyróżnia się też wysokim standardem oferowanych lokali – od apartamentów po kawalerki. Ceny zaś wahają się od 6,5 do 13 tys. zł za mkw., w zależności od lokalizacji, standardu wykończenia oraz stanu zaawansowania budowy. Wpływ na cenę mieszkania ma również jego usytuowanie w budynku – często z najwyżej położonych lokali mamy piękny widok na panoramę stolicy. W ofercie są tu głównie gotowe mieszkania albo te z bliskim terminem realizacji, brakuje zaś nowych inwestycji.Dzielnica przeżywa dziś niesamowity rozkwit w wielu dziedzinach. Na przestrzeni ostatnich lat Wola z ośrodka przemysłowego przekształciła się w centrum biznesu, handlu i usług. Liczne tereny zieleni – parki i lasek na Kole – sprzyjają rekreacji.
[b]Iwona Iwańczak, Sawa Dom[/b]
– Wola po wielu latach została na nowo odkryta. Przez wiele lat rynek mieszkaniowy opierał się tu wyłącznie na transakcjach z rynku wtórnego. Powstawało niewiele nowych inwestycji, szczególnie na tzw. bliższej Woli.Prawdziwy boom na pierwotnym rynku zaistniał na przełomie 2006 i 2007 r., kiedy to zwłaszcza na dalekiej Woli rozpoczęto budowę nowych osiedli.Rynek na Woli jest jednak bardzo lokalny i rozdrobniony. Różnice cenowe są bardzo duże – można znaleźć lokale już za 6,5 tys. zł za mkw., ale i takie, których cena oscyluje w granicach 12 –14 tys. zł za mkw. Są to oczywiście ceny wyjściowe, podlegające korekcie w wyniku negocjacji.Podaż mieszkań maleje z każdym miesiącem. Ograniczona oferta, szczególnie wśród lokali jedno- i dwupokojowych powoduje, że poziom rabatów udzielanych przez deweloperów stopniowo się zmniejsza, a na nowe inwestycje przyjdzie nam znowu poczekać.
[b]Michał Klauzo, ECC Real Estate[/b]
– Mokotów to jedna z najbardziej atrakcyjnych dzielnic do zamieszkania. Jednym z ciekawszych aspektów jest m.in. zróżnicowanie architektoniczne. Tylko tutaj odrestaurowane pałace sąsiadują z zabudową wysokościową z lat 80. ub. wieku, a ekskluzywne apartamentowce z początku tego wieku z willową zabudową sprzed prawie 100 lat.Dodając do tego bliskość centrum miasta i doskonałą infrastrukturę, można ocenić Mokotów jako dzielnicę wyjątkową.Dziś jednak tylko nieliczni deweloperzy decydują się tu na prestiżowe inwestycje. Większość projektów przekładana jest na 2010 i 2011 r. Tymczasem, biorąc pod uwagę preferencje klientów, jest tu miejsce na apartamentowce z prawdziwego zdarzenia. Do tej pory bowiem ten segment jest na Mokotowie reprezentowany przez nieliczne inwestycje, a tzw. pseudoapartamenty, które poza dobrą lokalizacją nie oferują nic więcej, psują rynek.
[b]Jakub Jęcka, Triton Development[/b]
– Jest wiele zalet mieszkania na Ochocie: dużo szkół i przedszkoli, centra handlowe, restauracje, kawiarnie, przychodnie, teatry czy obiekty sportowe. Dodatkowo Ochota jest bardzo zielona w porównaniu z innymi dzielnicami – świetnym przykładem jest park Szczęśliwicki, który jest dziś jednym z atrakcyjniejszych miejsc w Warszawie na sportową rekreację czy spacery.Jednocześnie Ochota położona bardzo blisko centrum jest dobrze z nim skomunikowana liniami autobusowymi oraz tramwajowymi.Ochota jest jedną z najstarszych dzielni Warszawy, co oznacza, że jest już zagospodarowana i zabudowana, a to skutkuje z kolei małą liczbą nowych inwestycji. Ceny mieszkań w powstających inwestycjach na Ochocie są na poziomie 9 – 10 tys. zł za mkw., w zależności od standardu i lokalizacji, ceny apartamentów dochodzą zaś do 16 tys. zł za mkw., a mimo to znajdują nabywców. [b][i]—aig[/i][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA